Dr. Yeliz Çavuşoğlu
Dr. Yeliz Çavuşoğlu Ağız ve Diş Sağlığı

İdeal diş fırçalaması nasıl yapılmalıdır?

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte başlayan Ramazan Bayramı, bu yıl yaklaşık 15-16 saat açlık süreleriyle tutulan oruç ibadetinden sonra daha dikkatli beslenmeyi zorunlu hale getirdi. Ramazan Bayramı nedeniyle tatlı tüketiminin artması sonucunda ağız ve diş sağlığını korumanız daha da önemli hale geliyor.

• İdeal diş fırçalama için ilk şart manuel veya otomatik gözetmeksizin kişinin ağız diş yapısına uygun bir fırçasının olmasıdır.
• Ağız açık konumdayken diş etinden ve dişe doğru süpürür tarzda fırçalama yapılmalıdır. Yapılan en büyük yanlış alt üst çenedeki dişler sıkıca kapalıyken hızlı ve yan hareketlerle fırçalamaktır.
• Bu tarzdaki fırçalama dişlerin arasındaki diş etinde harabiyet oluşturarak zamanla dişeti çekilmelerinin yaşanmasına neden olur.
• Bir diğer hataysa temiz olsun diye fırçalama esnasında bastırarak aşırı kuvvet kullanmaktır. Sert fırçalamak sadece diş etinde değil dişlerin sert dokularında da harabiyet yapabilir.
• Günümüzde diş fırçalama teknikleriyle ilgili herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bilgiler mevcuttur. Ancak pratiğin yerini hiçbir şey tutmayacağından hangi yaş grubunda olursa olsun herkese, tavsiyemiz diş hekimlerini ziyaret ettiklerinde doğru fırçalamanın gösterilmesini rica etmeleridir.


Bu makale 2482 kez okunmuştur.

Anahtar Kelimeler
Görsel Galeriler
<
>

Yorumlar(0)

Yorum gönderebilmek için üye olmalısınız veya giriş yapmalısınız.
Daha fazla yorum göster »