Doç.Dr. Bozkurt Şener
Doç.Dr. Bozkurt Şener Göz Hastalıkları

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Ne Kadar Düzelir?

Ameliyattan sonra hastaların normal görüşe katılmaları için geçen sürenin ameliyatın zorluğuna, kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir.

Ameliyat Sonrası Görme Kalitesi
Ameliyattan sonra hastaların normal görüşe katılmaları için geçen sürenin ameliyatın zorluğuna, kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir.Genellikle yumuşak kataraktlarda çok daha hızlı bir düzelme görülür.Çok sert bir kataraktın ameliyatı biraz daha zor olduğu için düzelme biraz daha geç olabilir.Mesela hasta 1 gün ile 1 hafta 15 gün içerisinde çok iyi bir görme noktasını yakalayabilir.Ama doğru zamanda gelip ameliyatını olmuş bir hastada bu 1-2 gün kadardır.
Katarakt ameliyatı sırasında göz içine standart tipte lensler takılır ve bunlar sadece uzak görmesini sağlayan lenslerdir.Eğer hasta 40 yaşının üzerinde ise mutlaka ameliyat sonrasında yakın gözlüğü takması gerekebilir.Multifokal lensler aynı multıfokal gözlükler gibi hem yakının hem uzağın bir arada görülebileceği lenslerde takılabilir. Bu lenslerin dezavantajı maliyetlerinin yüksek olmasıdır.
Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler
Hasta cerrahiden sonra banyo yaparken, yüzünü yıkarken bir takım şeylere dikkat etmesi gerekir.Gözün ellenmemesi ve başın çok öne eğilmemesi gerekir.Damlaların hiç aksatılmaması gerekir ve belli dönemlerde kontrollere gidilmesi gerekir.

Bu makale 13584 kez okunmuştur.

Anahtar Kelimeler
Görsel Galeriler
<
>

Yorumlar(0)

Yorum gönderebilmek için üye olmalısınız veya giriş yapmalısınız.
Daha fazla yorum göster »