35 Yaş Sonrası Hamilelikler Daha Riskli

18 yaş altı ve 35 yaş üstü anneler riskli grupta yer alıyor.

18 yaş altı,35 yaş üstü riskli oluyor

18 yaş altı ve 35 yaş üstü anneler riskli grupta yer alıyor. Erken yaşta gebeliklerde vücut hormonal yönden tam olarak olgunlaşmadığı,kemik yapısı gelişimini tamamlayamadığı için doğum kanalı darlıkları nedeniyle doğum güçlükleri ortaya çıkabiliyor. 18 yaş altı gebeliklerde gebelik toksikozu denilen tansiyon yükselmesi ve vücutta şişlikler daha sık görülüyor. 35 yaşından sonra kadınlarda yumurtlama fonksiyonları ile hücrelerin genetik şifreleri bozulabiliyor,kromozom anormallikleri,sakat doğum riskini artıyor. En tipik örneği olan mongol bebek (Down sendromu) doğurma riski,35 yaşından sonra hızla artıyor.


Anemi ihtimalini araştırın

Derin anemi,bebeğin düşük kiloda ve erken doğmasına neden oluyor. Akdeniz anemisi ülkemizde yaygın olduğu için,annenin taşıyıcı olması durumunda babanın durumunun da mutlaka test edilmesi gerekiyor. Hem anne hem de baba Akdeniz anemisi taşıyıcısı ise,bebeğin yaşamını tehdit eden,yaşam boyu takip edilmesi gereken "Derin anemisi"olan bir bebek doğma riski olabiliyor. Bu nedenle evlenmeden önce eşlerintam kan sayımı yaptırarak,anemisi olup olmadığının anlaşılması;eğer varsa Akdeniz anemisi ayırıcı tanısı için test yapılması gerekiyor.

Dr. Yıldız Tunçay

Total
0
Shares
Related Posts

Genlerin Hastalıklarla İlişkisi Nedir?

Hastalıkların hemen hepsinin kökeninde genlerle ilgili bir problem yatar. Genler, kodladıkları proteinler aracılığıyla yiyecekleri ne kadar verimli sindirebildiğimizi belirler.

Mutlu Evlilik İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.
Total
0
Share