Akciğer kanserinin tetikçisi sigara!

Her yıl dünyada milyonlarca insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor.
Her yıl dünyada milyonlarca insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Toplumumuzun büyük kısmını kapsayan yüksek sigara tüketiminin engellenmesi için gerekli önlemler alınmazsa,yakın gelecekte bir akciğer kanseri salgını ile karşı karşıya olduğumuzu bilmelisiniz. Kadınlarda sigara kullanımı alışkanlığındaki artış nedeniyle Doğu Avrupa ülkeleri ve ülkemizde akciğer kanseri sıklığı giderek artıyor.

Akciğer Kanserinin Sorumlusu Sigaradır
Akciğer kanseri gelişiminden % 94 oranında sigaranın sorumludur. Sigara içenlerde akciğer kanseri riskinin içmeyenlerden 24 – 36 kat daha fazladır. Türkiye’de sigara içme yaygınlığı kadınlarda % 24,erkeklerde % 63’tür. Ancak kadınlardaki sigara içme alışkanlığının artmasıyla bu sayılar önümüzdeki yıllarda,kadınlarda akciğer kanseri görülme oranını daha da yukarılara çıkaracaktır. Bu da demek oluyor ki;toplumumuzun büyük kısmını kapsayan yüksek sigara tüketimi gözönüne alındığında,gerekli önlemler alınmazsa yakın gelecekte bir akciğer kanseri salgını ile karşı karşıya olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Yaş,ırk,cinsiyet,meslek,hava kirliliği,radyasyon,geçirilmiş akciğer hastalığı,diyet,viral enfeksiyonlar ve genetik faktörlerin tümü akciğer kanseri gelişiminde % 6 oranında etkili iken,sigara akciğer kanserinin oluşumuna % 90 neden olmaktadır. Akciğer kanseri riski yaşla birlikte artış göstermektedir. Sigara tüketimi nedeniyle dünyada 20 saniyede bir insan hayatını kaybediyor. Pasif içicililiğin,sigara kullananla aynı riskleri taşıdığını unutmamak gerekir. Özellikle çocuklann yanında sigara içilmemesi gerekiyor. Ayrıca sigara içenlerin sadece kendisine değil çevresine de zarar verdiğini unutmayın.

Sigaradan Uzak Durun
Sigaradan uzak kalarak çok sayıda kanserden etkili şekilde korunmak mümkündür. Akciğer kanserinin önlenebilir bir hastalıktır.

Bu konuda en önemli basamak,sigara kullanımını tümüyle ortadan kaldırabilmektir. Unutmayın,akciğer kanserinin en önemli,nedeni sigaradır. Sigaradan uzak durarak nefesinize sahip çıkabilirsiniz.

Dr. Gamze Uçar

Total
0
Shares
Related Posts

Zatürre Öldürüyor

Zatürre(Pnömoni), her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 1.2 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır ki bu sayı AIDS, sıtma ve tüberküloz hastalıklarının toplamımının neden olduğu ölüm sayısından fazladır.
Total
0
Share