Alerjik Göz Nezleleri İçin Koruyucu Gözlükler Çözüm Mü?

Alerjik göz nezlesi genelde polenlerin bol olduğu aylarda ortaya çıkıyor. Ev tozları, polen, hayvan tüyleri alerji yapabilir. Alerjik hastalıklar yaz aylarında ve baharda daha sık görülüyor.

Alerjik göz nezleleri neden oluşuyor?

Alerjik göz nezlesi genelde polenlerin bol olduğu aylarda ortaya çıkıyor. Ev tozları,polen,hayvan tüyleri alerji yapabilir. Alerjik hastalıklar yaz aylarında ve baharda daha sık görülüyor. Bu durumdan korunmak için koruyucu gözlükler takabilir,göz doktorunun kontrolünde alerjiye karşı ilaçlar kullanabiliriz.

Bulaşıcı göz nezlesi ve alerjik göz nezlesi olan biri doktora gidemeyecek durumdaysa ilk müdahale olarak ne yapabilir?

Her iki gözde yoğun kaşıntı kızarma şişme var ise allerjik olma ihtimali yüksektir. Bu durumda buz uygulayabiliriz. Belirgin kaşıntı şikâyetimiz yoksa,yoğun çapaklanma,batma,göz kapaklarında yapışma şikâyetlerimiz var ise kaynamış ılımış su ile veya demlenmiş çay ile günde birkaç kez göz banyosu yapabiliriz. Her ikisi de gözlerde rahatlama sağlayabilir.

Göz nezlesi tedavi edilmezse ileride daha büyük sorunlara yol açabilir mi?

Eğer çok ağır geçirilirse gözde çeşitli yapışıklıklara sebep olur. Göz kapağı ile göz arasında yapışıklıklar olabilir. Bunlar göz hareketlerini kısıtlayabilir,yapışıklıkları açmak için hastanın ameliyat olması gerekebilir. Doktor kontrolünde olursa bu yapışıklıklar ilk oluştuğunda hastalık ilerlemeden açılabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Çocukları intihara ne sürüklüyor?

Okul başarısızlığı karşısında sert tepki gösterilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, cezalandırma yolunu seçen aileler nedeniyle çocukların intihara bile yönelebildiğine dikkat çekiyor.
Total
0
Share