Asit Kaçıp Yemek Borusunun Altını Yakıyor

Reflü yaşam kalitesini bozduğundan çok önemli bir hastalık.

Yemek borusuyla mide arasında bir adale yapısı var ve buna “alt yemek borusu sistemi”deniliyor. Bu sistem de mideden yukarı mide asiti,safra asitleri ve gıdanın kaçışını önlüyor. Eğer burada bir bozukluk olursa mide asiti yukarı kaçıyor,yemek borusunun altını yakıyor. Buna da reflü deniliyor,yani yemek borusunun altında hasar oluşuyor.

Hepimizde gün içinde sayısız reflü oluyor. Kilitli bir kapağımız olmadığından gün içinde hareketli adale yapısı nedeniyle kapak açılıp gevşiyor. Sağlıklı insanlarda bu reflü sıklığı ve reflünün asidin,yemek borusuyla buluşma sıklığı ve bizim buna karşı geliştirdiğimiz savunma mekanizmaları hasar oluşmasını önlüyor. Reflü olanlarda ise asit,daha uzun süre yemek borusuyla temas ediyor.

Reflü yaşam kalitesini bozduğundan çok önemli bir hastalık. Ayrıca tanı konulup tedavi edilmezse,yemek borusundaki hasar ileriki yıllarda kanama,yemek borusu alt ucunda daralma,yemuk borusu alt ucunda kanser gelişimi gibi komplikasyonlara yol açıyor. Reflüde yemek borusunun alt ucunda fonksiyon bozukluğu ortaya çıkıyor. Ama bozukluk olmadan da alt uç geçici gevşemeleri de reflü oluşturabiliyor.

Prof. Dr. Nadir Kaya

Total
0
Shares
Related Posts

Astigmatizm

Toplumda astigmatizm çok yaygındır. İnsanların yaklaşık 42% sinde 0,5 derece ve üzerinde astigmatim vardır.

Ergenler cinselliği popüler olmak için kullanıyor!

Ergenler, sanal alemde cinsellik kokan fotoğraflarını yayınlıyor. Kızlar mini etek giyiyor, erkekler yetişkin gibi görünmeye çalışıyor. 12-16 yaş arası gençler arasında eskiden başarıyı, şimdi ise cinselliği ön plana çıkaranlar daha popüler oluyor.
Total
0
Share