Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalı?

Gövdemizin dik durmasını ve hareketlerini sağlayan, omurilik ve sinirleri koruyan omurga, günlük yaşantımızdaki yanlış kullanımlara bağlı olarak zarar görebiliyor.

Gövdemizin dik durmasını ve hareketlerini sağlayan,omurilik ve sinirleri koruyan omurga,günlük yaşantımızdaki yanlış kullanımlara bağlı olarak zarar görebiliyor.

Omurga Nedir?
Omurga,kemik ve bu kemiklerin aralarındaki yumuşak dokulardan oluşuyor. Bu yapı,olması gerekliği şekilde güçlü ve fizyolojik şekilde tutulmazsa yaş ilerledikçe birçok hastalık ile karşılaşılıyor.

BİLGİSAYAR KARŞISINDA

Son yıllarda evde veya ofiste bilgisayar başında geçirilen zaman gittikçe artıyor. Buna bağlı olarak ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına başvuranların sayısı da ciddi oranda çoğalıyor. Çünkü bilgisayar başında boyun,sırt ve bel bölgesi yani omurganın tamamı etkileniyor. Hatalı ve uzun süreli oturmaların sonucunda boyun,sırt ile bel kaslarında ve kemiklerinde bozulmalar en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alıyor. Yine bilgisayar karşısında uzun süre aynı pozisyonda oturma sonrasında kas zayıflıktan oluşuyor ve hareketsizlik kilo alımını beraberinde getiriyor. Bilgisayarın başından kalktığımızda boyun,sırt ve bel bölgesinde oluşan ağrılar günümüzün geri kalan kısmını ağrılı ve mutsuz geçirmemize neden oluyor.

NE YAPMALI?

Sırt ve bel bölgenizi destekleyecek uygun bir oturma koltuğu kullanın ve uygun yüksekliğe ayarlayın. Ayrıca saat başı en az 10-15 dakika ayağa kalkarak omurgayı rahatlatacak egzersizler yapın.

Prof. Dr. Erhan Serin

Total
0
Shares
Related Posts

Bahar Depresyonuna Dikkat

Yapılan çalışmalarda bahar aylarında depresyonun yüzde 50 oranında daha fazla görüldüğü ortaya konmuş.

Takıntılarınıza Bir Son Verin

Obsesif Kompulsif Bozuklukluğu kişilerde, saplantılarının aklına gelmemesi için olağanüstü çaba sarf eder, fakat zorlandıkça istenmeyen düşünceler yine gelir ve bunu istenmeyen hareketler (kompülsiyonlar) takip eder.

Temiz Diş Formülü: İki Fırça Bir İp

Ramazan Bayramı'nda karışık beslenmenin artması genel sağlığı olduğu kadar ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bayramda diş sağlığını korumak için gerekenler bu yazıda.

İşitme Kaybı Zamanında Müdahale ile Önlenebiliyor

Acıbadem Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Feyha Kahya Aydoğan, iletişimden sosyal gelişime kadar birçok alanda sorunlara yol açabilen işitme kayıplarının temelinde yatan sorunun erken dönemde tespit edilmesinin önemli olduğunu söyledi.
Total
0
Share