Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalı?

Gövdemizin dik durmasını ve hareketlerini sağlayan, omurilik ve sinirleri koruyan omurga, günlük yaşantımızdaki yanlış kullanımlara bağlı olarak zarar görebiliyor.

Gövdemizin dik durmasını ve hareketlerini sağlayan,omurilik ve sinirleri koruyan omurga,günlük yaşantımızdaki yanlış kullanımlara bağlı olarak zarar görebiliyor.

Omurga Nedir?
Omurga,kemik ve bu kemiklerin aralarındaki yumuşak dokulardan oluşuyor. Bu yapı,olması gerekliği şekilde güçlü ve fizyolojik şekilde tutulmazsa yaş ilerledikçe birçok hastalık ile karşılaşılıyor.

BİLGİSAYAR KARŞISINDA

Son yıllarda evde veya ofiste bilgisayar başında geçirilen zaman gittikçe artıyor. Buna bağlı olarak ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına başvuranların sayısı da ciddi oranda çoğalıyor. Çünkü bilgisayar başında boyun,sırt ve bel bölgesi yani omurganın tamamı etkileniyor. Hatalı ve uzun süreli oturmaların sonucunda boyun,sırt ile bel kaslarında ve kemiklerinde bozulmalar en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alıyor. Yine bilgisayar karşısında uzun süre aynı pozisyonda oturma sonrasında kas zayıflıktan oluşuyor ve hareketsizlik kilo alımını beraberinde getiriyor. Bilgisayarın başından kalktığımızda boyun,sırt ve bel bölgesinde oluşan ağrılar günümüzün geri kalan kısmını ağrılı ve mutsuz geçirmemize neden oluyor.

NE YAPMALI?

Sırt ve bel bölgenizi destekleyecek uygun bir oturma koltuğu kullanın ve uygun yüksekliğe ayarlayın. Ayrıca saat başı en az 10-15 dakika ayağa kalkarak omurgayı rahatlatacak egzersizler yapın.

Prof. Dr. Erhan Serin

Total
0
Shares
Related Posts

Fast Food Beslenme Tarzı

Günümüzde birçok insan ulaşılabilirliği kolay olması, kısa zamanda hızlıca tüketilebilmesi ve lezzetli olması açısından 'Fast Food' yani ayaküstü beslenme...
Total
0
Share