Botoks Yüz Germe Ameliyatlarını Azalttı mı?

Genel olarak yüz gençleştirme sadece botoksla olmaz, sadece dolguyla, sadece germeyle olmaz, bunları kombine etmek gerekiyor.

Bahar mevsiminde erkekler daha çok saçsızlıktan şikayet ederek saç ektirirler,kadınlar ise yüzlerine botoks yaptırırlar. Ancak kadınların botoks uygulamalarında çok önem verdikleri ve ısrarla vurguladıkları bir nokta var. O da yüzlerinin sanki maske takmış gibi olmaması. Botoks işleminin çok uygun dozlarda,yüz anatomisi iyi incelenerek yapılması önem taşıyor. Aksi takdirde kadınların sık yakındıkları bir konu olan ‘maske yüzler’ortaya çıkabiliyor.

Botoks başta olmak üzere estetik uygulamalar hakkında merak edilen soruları şöyle sıralayabiliriz:

Botoksu maske yüz yaratmadan uygulamak mümkün değil mi?

Bu hekimin marifetidir. Botoksu plastik cerrahlar ve dermatoloji hekimlerinin dışındaki kişilerin uygulamaması gerekiyor. Birkaç haftalık kurslara giderek sertifika alan,hiç branşı olmadığı halde botoks uygulayanlar var. Botoksu kasların anatomisini çok iyi bilip uygulamak gerekiyor. Tıp kitaplarındaki işaretlenmiş noktalara bakarak botoksu standart bir şekilde uygulamaya kalkarsanız,her anatominin kişiye özel yanları olduğu noktasını gözden kaçırırsanız,çengel kaşlar,şaşırmış yüz ifadesi,sarkmış gözkapakları gibi sonuçlar kaçınılmaz olur. Biz plastik cerrahi hekimleri olarak sadece botoks uygulamakla kalmıyoruz.

Yüzdeki hangi kasların yaşlanınca ne olacağını biliyoruz. Bu nedenle sonuçlarımız daha doğal oluyor. Burada işin sırrı,botoks yapıldığını hekimden ve hastadan başka kimsenin anlamamasıdır. Botoks uygulaması sayesinde kişinin alnındaki,kaşlarındaki ve göz kenarındaki kırışıklıklar kayboluyor. Botoks uygulamasının doğal ve güzel yapıldığı kişiler,çevrelerindeki insanlardan yüzün gençleşmiş gibi iltifatlar alıyor.

Botoks yüz germe ameliyatlarını azalttı mı?

Genel olarak yüz gençleştirme sadece botoksla olmaz,sadece dolguyla,sadece germeyle olmaz,bunları kombine etmek gerekiyor. Bu da hasadan hastyaya değişiyor,bir yüzde sadece botoks yeterli olabiliyor. Bir başkasında ise yeterli gelmiyor. Bu nedenle botoksla dolguyu kombine etmek gerekebilir. Daha doğrusu büyük bir hasta grubunda,germe ameliyatları,yağ enjeksiyonu,botoksu birlikte uygulamak zorunda kalıyoruz. Botoks ve dolgular yapılan yüz ameliyatlarının oranını azaltmadıysa da erteleyebiliyor. Ancak bazı yüzlerde aşırı sarkma,gevşeklik oluyor,bu yüzleri germe ameliyatının dışında gençleştirip daha sağlıklı bir görüntüye kavuşturmak mümkün değil.

Estetik ameliyatların mevsimi var mıdır?

Estetik ameliyatlar eskiden mevsimlere uyarlanıyordu. Yaz dönemi peeling,dermabrazyon,gibi yüzde soymayı gerektiren işlemleri yapmıyoruz. Yüzü soymaktan kaçınıyoruz. Havalar çok sıcak olunca liposuction yapmıyoruz,çünkü korse giymek gerekiyor. Gözkapakları,burun ameliyatlarını uyguluyoruz. Yaz döneminde estetik ameliyatlar tatile girildiği için azalıyor. İnsanlar ameliyat olup eve bağlanmak istemiyor,güneşten korunmak gerekiyor. Yaz döneminde yurtdışından gelen hastalar artıyor. Avrupa’da yaşayıp Türkiye’de tatil yapmak için gelen ve ameliyat olan hastalar artıyor.

Burun estetiği çok talep gören bir işlem. En iyi burun hangisidir?

Benim için en iyi burun daha önce ameliyat edilmemiş burundur. Daha önce ameliyat edilmediyse kıkırdak,kemik yapıları sağlamdır,istediğim gibi şekil verebilirim. Daha önce birkaç kez ameliyat edilmiş olanlar sorunlu burunlardır. Uygun yerlerden kesilmemiştir,yeniden şekillendirmek gerekebilir.

İyi burun estetiğinin ölçüsü nedir?

Kişinin yüz yapısı çok önemli. Biz burun ameliyatını yaparken burun şekline göre değil,yüzündeki oranlara önem vererek yapıyoruz. Çok küçük delikli,ince derili minik bir burunda da sorunlar olabilir. Çok büyük burun da sıkıntı olabilir. Ancak burada burnun küçük ya da büyük olması değil,kişiyi estetik olarak da fonksiyon olarak da rahat ettirecek işlemin yapılabilmesidir.

Baharda vücut estetiği anlamında en çok hangi ameliyatlar yapılıyor?

Vücut estetiğinde,en sık istenilen meme protezleridir. Açık kıyafetleri daha güzel taşıyabilmek için kadınlarda meme estetiği büyük önem taşıyor. Bu nedenle meme küçültme,dikleştirme,liposuction işlemlerini sık yapıyoruz. Yaz döneminde mayo ve bikini giyeceği için kadınlar karın bölgesindeki estetik görünteye de çok önem veriyor. Karındaki sarkmaların giderilmesi,bunun dışında kol germe,kalça,popo dikleştirilmesi,bacak germe ameliyatlarını da yaza girmeden çok sık yapıyoruz.

Doç. Dr. Şükrü Yazar

Total
0
Shares
Related Posts

Meme Protezinin Yapısı

Meme protezlerinin dış kılıfı silikondan yapılmıştır; pürtüklü (textured) veya düzgün yüzeyli (smooth) olabilir. Pürtüklü yüzey olanların protez etrafında kapsül oluşturma ihtimali daha düşüktür.
Total
0
Share