Bu Öneriler Çocuğunuzu Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Koruyor

Sonbahar enfeksiyonlarla yaşama mevsimi anlamına da geliyor. Oysa basit ama etkili yöntemler ile çocuğunuzu grip, nezle ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz!

SOKAĞA ÇIKARKEN YETİŞKİNDEN BİR KAT FAZLA GİYDİRMEK ÇOCUKLARI ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN KORUYOR!

Okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması gibi nedenlerden dolayı sonbahar ile kış mevsiminde daha sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarından en çok virüsler sorumlu oluyor. Dolayısıyla çocukluk çağında yılda 3-8 kez gibi oldukça sık görülebilen bu enfeksiyonlar genellikle antibiyotik tedavisi gerektirmeden,genel öneriler ve ilaç tedavisi ile geçebiliyor. Ancak zamanında ve doğru tedavi edilmediklerinde ise yayıldıkları bölgeye göre;orta kulak iltihabına,zatürreeye ve romatizmal ateş gibi çok ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. çocuğunuzu üst solunum enfeksiyonundan tümüyle olmasa bile büyük bir oranda koruyabileceğinize dikkat çekiyor. Çocuğunuzu hastalıklardan korumanın en önemli püf noktası ise hastalarla yakın temasta bulunmasından kaçınmak ve vücut direncini düşürdüğü için soğuktan korumak!

SOĞUK HAVADA KIYAFETİNE DİKKAT EDİN!

Çoğu anne babadan “Çocuğum sokakta üşüyünce hastalandı”şeklinde yakınmalar duyuyoruz. Ancak sadece soğuğa maruz kalmanın çocuğun üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanması için tek neden değil. Üst solunum yolu enfeksiyonları,hastalık yapan etmeni bulunduran taşıyıcı ya da hasta birinin 1 metre ya da daha yakın mesafeden konuşması,öksürmesi,tıksırması,hapşırmasıyla etrafa yayılan tükürük damlalarının diğer bir kişiye bulaştırması sonucunda oluşuyor. Çocuğun mutlaka hasta biri ile temas etmiş olması ya da onunla aynı ortamda bulunmuş olması gerekiyor. Ancak çocuğu sokağa çıkarırken çok dikkatli olmakta fayda var,çünkü soğuk hava metabolizmanın yavaşlamasına yol açıyor. Metabolizma yavaşlayınca vücut direnci düşüyor,bunun sonucunda da mikroplarla savaşma yeteneği azalıyor. Bu nedenle çocuğun vücut direncini düşürmemek için sokağa çıkarken giydirilen kıyafetlere çok dikkat edilmeli.

BU ÖNERİLER ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN KORUYOR

BİR KAT FAZLA GİYDİRİN:Çocuğunuzun vücut direncinin düşmemesi için sokağa çıkarırken kıyafetlerinin yeteri kadar kalın olmasına dikkat edin. Özellikle dışarıdayken soğuktan korumak için bebeğinizi kat kat giydirmek,kalın bir kat giydirmekten ısı izolasyonu açısından daha iyi. Ayrıca bebeklerde daha çok baştan ısı kaybı olduğu için,başını örtmeyi ihmal etmeyin. Bunun için de bebeklik veya oyun çağındaki çocuğunuzu ev ortamında yetişkinlerden bir kat daha fazla giydirmeye özen gösterin. Çocuğunuz daha büyükse yetişkin gibi giyinebilir.

ATKISINI 2-3 GÜNDE BİR YIKAYIN:
Soğuk havalarda sokağa çıkarırken hastalanmasın diye çocuğumuzun yüzünü atkıyla sımsıkı sarmalamayı asla ihmal etmiyoruz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var,çünkü hijyenik olmayan atkılarda yer alan virüs ya da mikroplar ağız ve burun yoluyla vücuda yayılarak hastalığa yol açabiliyor. Bu nedenle yere düşen veya hijyenik olmadığını düşündüğünüz bir yer ya da hasta bir kişi ile temas eden atkıyı çocuğunuzun yüzüne sarmayın. Ayrıca atkıyı en az 2-3 günde bir yıkamaya özen gösterin ve başka birinin kullanmamasına dikkat edin.

İLK ALTI AY SADECE ANNE SÜTÜ BESLEYİN: Çocuğunuzun beslenmesi,güçlü bir vücut direncine sahip olması ve mikroplarla savaşmasında önemli bir rol üstleniyor. Anne sütü enfeksiyonlardan korunmada mamalardan daha üstün özelliklere sahip. Bu yüzden özellikle ilk 6 ay bebeğinizin kilo alımı yeterli ise sadece anne sütü vermeniz çok önemli. Bu süreçten sonra ek gıdalarla beraber anne sütüne devam etmeye de özen gösterin.

YAKIN TEMASTA MASKE TAKIN:
Eğer evde bulunan bir aile bireyi ya da siz hastaysanız bebeğinize enfeksiyonunun bulaşmaması için emzirme sırasında mutlaka maske takın.

EL HİJYENİNİ ÖNEMSEYİN: Çocukların üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmalarında el hijyeni son derece önemli. Çocuğunuzun ellerini antimikrobial içermeyen normal bir sabunla sık sık yıkayın. Artık kendisi ellerini yıkayacak yaşa gelmişse,bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın. El kurulama işleminde ortak havlu kullanmamaya da özen gösterin.

HASTA KİŞİLERDEN UZAK TUTUN:
Soğuk hava insanların kapalı ortamlarda bir araya gelip birbiriyle temasını kolaylaştırdığı için üst solunum yollarının sonbahar ve kış mevsiminde daha fazla görülmesine neden oluyor. Bu yüzden çocuğunuzu mümkün olduğunca hasta insanların yer aldığı ortamlarda bulundurmayın.

SÜT,YUMURTA,PEYNİR VE ETİ İHMAL ETMEYİN: Protein vücutta mikroplarla savaşmaya yarayan ‘antikor’dediğimiz maddeler üretiyor. Bu önemli işlevinden dolayı çocuğunuzun her gün yeteri kadar proteinli gıdalarla,yani et,süt,yumurta,peynir ve yoğurt ile beslendiğinden emin olun.

C VİTAMİNİ TAKVİYE EDİN:
Yapılan çalışmalarda,C vitamininin üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada yararlı olabileceği,ancak enfeksiyon oluştuktan sonra fayda sağlamadığı ortaya konmuş. Çocuğunuzun yeteri kadar C vitamini takviyesini doğal yollarla almasını sağlayın. Günlük alınması gereken C vitamini bebeklerde 15-20 mg’dan ergenlerde 75 mg’a kadar değişiyor. Bebeklerdeki ihtiyaç günde yaklaşık bir mandalinaya,ergenlerde ise günde bir orta boy portakal veya greyfurta tekabül ediyor.

OYUNCAKLARINI TEMİZLEYİN:
Oyuncaklar birçok yere temas ettikleri için bunların sık sık temizlenmesi de çocuğun enfeksiyon kapmaması açısından önemli.

GRİP AŞISI YAPTIRIN:Çocuğunuz sonbahar ve kış aylarında çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa,grip aşısı yaptırabilirsiniz. Dünyadaki çocuk sağlığı kuruluşları artık 6 ay ile 5 yaş arasında “tüm çocuklara”grip aşısı yapılması gerektiğini söylüyor. Grip aşısı için en ideal aylar ise eylül,ekim ve kasım.


HANGİ BELİRTİLER GÖRÜLÜYOR?

  • Üst solunum yolu enfeksiyonunda belirtiler,çocuk virüsü aldıktan 1-3 gün sonra başlıyor ve hastalık genellikle 1 hafta sürüyor.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları;hafif ateş,burun tıkanıklığı,uykusuzluk,ishal,huzursuzluk,burun akıntısı,burun tıkanıklığı,boğaz ağrısı,boğazda kaşıntı,hapşırık,geniz akıntısı ve hafif öksürük gibi belirtiler ile seyrediyor.

Dr. Yunus emre Mercan

Total
0
Shares
Related Posts

Belirtisi sırt ağrısı olan hastalıklar

Sırt ağrısı, kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Anksiyetenin Klinik Belirtileri

Anksiyete yani kaygı hemen hemen her insan tarafından yaşanılan bir duygudur. Ancak bir yere kadar sağlıklı olan bu duygu bir noktadan sonra bireyde çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır.
Total
0
Share