Çocuklarda Nefes Sorunun Nedenleri Neler?

Nefes alma sorunu basit bir geniz etinden dolayı horlama gibi olabilir.
Nefes Alma Sorunu Yaşıyor Olabilir?
Nefes alma sorunu basit bir geniz etinden dolayı horlama gibi olabilir. Nefes yolunun enfeksiyon sonrası daralması yani larenjit dediğimiz durumda olabilir ya da anne karnında doğuştan nefes yolu darlığına bağlı olarak ciddi bir solunum sıkıntısı yaşanabilir. Çocuğun boğazına delik açıp oradan solutmanız hatta o deliğin kapanması için uzun zaman ameliyatlar yapmanız gerekebilir.

ONU TAKİP EDİN

Özellikle çocukluk çağındaki işitme kayıplarında geç kalmamak lazım. Çünkü duymayan bebeğe halk arasında ‘biyonik kulak’ diye bilinen yöntemle zamanında müdahale edilirse,çocuğu okula gider hale getirmek mümkün.

ORAN DUSUK AMA

Çocuklardaki doğumsal KBB hastalıklarının görülme sıklığı hastalığa göre değişiyor. Örneğin doğumsal burun kapalılığı yaklaşık 5-7 bin doğumda bir;doğumsal kulak yolu kapalılığı yaklaşık 20 bin doğumda bir görülüyor. Doğuştan veya sonradan oluşan gırtlak kaynaklı solunum sıkıntıları da artıyor. Bunun nedeni,yoğun bakım şartlarında uzun süreli solunum cihazına bağlı kalmak.

Prof. Dr. Ö. faruk Ünal

Total
0
Shares
Related Posts

CyberKnife Sistemi Nasıl Çalışıyor?

CyberKnife Radyocerrahi Sistemi, ana olarak 6 eklemli bir endüstriyel robot üzerine yerleştirilmiş 140 kg. ağırlığında 6 MV X-ışını üreten lineer hızlandırıcı ve 6 yönde hareket edebilen robotik hasta yatağından oluşuyor.

İshal (Diyare)

İshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur.
Total
0
Share