Erkeklerde Estetik Burun Ameliyatları Farklı mıdır ?

Erkekte burun estetiğini kadınlardan ayıran bir takım temel farklılıklar öğrenmek için okuyunuz:

Erkek hastalar da giderek artan bir oranda estetik burun ameliyatı istiyorlar. Aslında erkelerin görüntülerine kadınlar kadar dikkat etmedikleri bir gerçek ancak günümüzün ‘gençlik’ve ‘imaj’takıntılı kültüründe bu değişim beklenmedik bir şey değil. Batı ülkelerinde estetik burun ameliyatı olan hastaların dörtte biri erkeklerden oluşmakta. İş hayatında görüntünün bir kalifikasyon olarak ele alınması ve erkeklerin kişisel bakım konusunda daha bilinçli davranmaya başlamaları da bu eğilimi destekliyor. Diğer önemli bir faktör ise artık estetik ameliyatlarda maskülen görünümü ön plana alan ve buna göre değişiklik yapan bir yaklaşımın ortaya çıkması olabilir.

Erkekte burun estetiğini kadınlardan ayıran bir takım temel farklılıklar var:

 • Erkek hastada estetik görünümde en ön planda tutulması gereken şey maskülen görüntünün korunması. Bunun nasıl yapılacağı ise her hastanın yüz tipine ve harmonisine göre değişebilmekte. Genel bir kaide olarak burun ucu çok kaldırılmıyor,çok inceltilmiyor ve kalkık bir burun yapılmıyor(zaten kadın hastalarda bile doğallığı bozduğu için artık nadiren yapılmakta).
 • Düz ve uç kısım hafif kalkık bir burun hedefleniyorsa göz çevresi,elmacık kemikleri ve çene hatlarının daha belirgin olması feminize olmayı engelleyen bir denge yaratıyor. Silik bir çene yapısı ve elmecık kemikleri burnu olduğundan daha büyük de gösterebiliyor. Dengeyi sağlamak için hastaya bu alanlarda da girişimler önerilebiliyor. Genel olarak burnun çok küçültülmesi,düz bir burun yapılsa bile yüksekliğinin güçlü tutulması,projeksiyonun iyi olması daha doğal ve olumlu bir sonuç veriyor.
 • Erkek hastaların istekleri kadın hastalardaki kadar homojen bir bütünlük içermiyor. Yani erkek hastalar bazen sadece burun kemerinden,burun ucunun düşüklüğünden veya burun ucunun genişliğinden şikayetle başvurabiliyorlar. Sadece bu kısmı yaptırmak onlar için yeterli olabiliyor. Zira erkek burnunda kabul görmüş standart bir estetik biçim yok. Kadın burnunda ise genelde arzulanan ve altın oranlarla da tanımlanabilen bir estetik şekil var ve buna ulaşmak için burunda gereken bütün alanlara müdahale ediliyor.
 • Bazı erkek hastalarda burun ameliyatı için temel motivasyon daha iyi nefes almak olabiliyor,görüntü ile ilgili istekler nefes problemine yol açan travma sırasında ortaya çıkan sekonder değişikliklerden kaynaklanabiliyor .
 • Orta yaş ve üzeri erkeklerde vücut imajı genellikle yerine oturmuş oluyor ve çok dikkat çekici değişiklikler yapmak hastayı mutsuz edebiliyor. Buna karşı ergenlik döneminde olan ve genetik mirası olarak gelen burun şekliyle barışık olmayan bir hastada yine konservatif ama belirgin değişiklikler yapmak daha iyi bir seçenek olabiliyor.
 • Erkek hastalarda ameliyat sonrası nasıl bir görüntü ortaya çıkabileceği mutlaka dijital imaj teknikleri ile bir taslak üzerinde tartışılması ve hastanın ne kadar bir değişiklik istediği anlaşılması öneriliyor.
 • Daha temkinli davranılmasına rağmen erkek hastalardaki revizyon oranları kadınlarınkinden biraz daha fazla.
 • Erkek hastalarda cilt daha kalın ve yağlı,bu durum ameliyat sonrasında şişliklerin daha uzun sürmesine yol açıyor. Bu cildi biraz daha iyi hale getirmek ve gözenekleri sıkılaştırmak için estetik burun ameliyatı öncesi veya sonrasında fraksiyone karbondioksit lazer uygulanması çalışılan cildin kalitesini arttırabiliyor.
 • Erkeklerde kemik ve kıkırdak yapıların daha kalın olması,özellikle kemik kırılan ameliyatlarda yüzde daha fazla morarma ve şişliğe neden olabiliyor.
 • Erkek hastalar kadınlara göre spor ve travma nedeni ile daha çok burun yaralanması öyküsüne sahipler. Septum deviasyonuna erkek hastalarda daha fazla veya daha belirgin ölçülerde rastlanıyor. Estetik burun ameliyatı sırasında bunu da mutlaka düzeltmek gerekiyor.
 • Erkek burunlarında etnik karakterler kadınlara göre daha belirgin oluyor. Ülkemizde rastlanan etnik burun tipleri ise ‘Karadeniz Burnu’,ve ‘Arap Burnu’olarak sınıflandırılabiliyor. Karadeniz Burnu:Derisi nispeten ince,ama çok belirgin kemeri olan,burun ucu aşağı doğru çıkıntılı,çok geniş olmayan burunlar. Arap Burnu:Uzun,aşağı doğru genişleyen ve burun ucunda kalın bir derisi olan hastalar. Burun ucu ise destek olmadığı için sarkık görünüyor. Etnik burunlarda estetik ameliyatlar ise kendine has teknikler gerektiriyor.

Prof. Dr. Ferit Demirkan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share