Güneş lekelerini nasıl önleriz?

Güneş lekesi nasıl oluşur? Benler ne zaman tehlikelidir?

Güneşin ciltteki hücrelere verdiği hasarla hücreler bazen melanin içeriğini arttırırken ( ki melanin pigmenti ultraviyole ışınına karşı koruyan doğal faktördür) bazen de yeterli melanin üretilemiyor. Böylece çil ve lentigo adını verdiğimiz melanin pigmentinin artmasıyla karakterize kahverengi lezyonlar olabileceği gibi,deri renginden daha açık melanin pigmentinin azalmasıyla ilişkili lezyonlar da ortaya çıkabiliyor.

Ayrıca bir cilt hastalığının iyileşme döneminde güneşe maruz kalma sonucunda da açık veya koyu renkli lekelenmeler oluşabiliyor.

Bu nedenle lekelerin oluşumunu önlemek için en az SPF 15 içeren,fiziksel filtreli bir koruyucu kullanılması gerekiyor. Benler ise güneş lekesi değildir. Bölgesel olarak melanosit adını verdiğimiz melanin pigmenti üreten hücrelerin çoğalmasıdır.

Genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin etkisiyle zaman içinde benler bazen kötü huylu karakter kazanabiliyor. Bu durumda sadece yüksek faktörlü koruyucular kanseri önlemiyor. Yapılması gereken dermatoloji uzmanı tarafından bu benlerin düzenli aralıklarla incelenmesi. Böylece kansere dönelebilecek benlerin erken tanı ve tedavisi yapılmış oluyor.

Dr. Hande Akıncı

Total
0
Shares
Related Posts

Erkeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar: Varikosel

Erkeklerde sık görülen hastalıklar erken boşalma ve prostat gibi sık duyduğunuz hastalıklarla sınırlı değil. Doktorsensin olarak sık görülen varikosel, hidrosel gibi diğer hastalıkları belirtileri ve tedavileriyle ele alıyoruz.

Keskin Kokulardan Uzak Durun!

Yapılan araştırmalara göre; günlük hayatta kullanılan deodorant, keskin kokulu parfümler ve oda spreyi ile parfümlü deterjanlar astımı tetikleyebiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır uyarıyor!

G-string’teki Tehlike Ne?

Kadın iç çamaşırlarında inanılmaz çeşitlilik ve seçenekler vardır. Ancak çamaşırların kadın sağlığını etkilediği az bilinen bir gerçektir.

Regl Döneminde Ne Yeyip Ne İçmeli?

Bu dönemler kadınların vücut şekillerini, ruhsal davranışlarını ve beslenmelerini etkiler. Etkileri en aza indirmek için bu dönemlerde nasıl beslenmeli?
Total
0
Share