Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Gebelikten önce oluşan çok küçükte olsa çürükler ve diş eti kanamaları, hamilelik sırasında hızlanıp geri dönüşümü olmayan problemler yaratabilirler.

Kişiler gebe kalmadan önce mutlaka ağız ve diş muayenesinden geçmeliler.Zira gebelikten önce oluşan çok küçükte olsa çürükler ve diş eti kanamaları,hamilelik sırasında hızlanıp geri dönüşümü olmayan problemler yaratabilirler. Özellikle;bilhassa ilk hamilelikte,ilk 3 ay ve son 3 ay önemli olduğundan,bu durum bizim açımızdan da durumu zorlaştırmaktadır.
Gebe hastadan radyografi almak,ilaç vermek,anestezi yapmak problem yaratabileceğinden dolayı,yapılacak olan tedaviler malesef güçleşmekte.Gebelik dönemi boyunca her öğünden sonra mutlaka dişleri fırçalamaya özen gösterilmelidir. Şayet kişide mide bulantısı var ise.küçük çocuk fırçaları ile fırçalamaya gayret etmeli veya water-pick denilen basınçlı su veren ağız bakım setleri kullanılmalıdır.
Ayrıca,doktor tavsiyelerine uyulmalı ve yeterli miktarda kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.

Dt. Burhan Yürütücü

Total
0
Shares
Related Posts

Grip Aşısı İçin En Uygun Zaman Sonbahar

Her yıl özellikle okullarda görülen grip salgınları mevsim gereği herkesin gündeminde. "Çocuğumu korumak için ne yapabilirim?" demeden önce hastalığı tanımakta fayda vardır.
Total
0
Share