Hamilelikte Ne Çok Zayıf Nede Çok Şişman Olun

Hamile olmadan önce bazı hususları bilmenin 9 ay ve sonrasında size çok faydası dokunacak.

Ne çok zayıf,ne de çok şişman olun

Anne adaylarının aşırı zayıf ya da şişman olmaması gerekiyor. Kilo fazlası anne adayında gebelik şekerini çıkarıyor,tansiyonu yükseltiyor. Öte yandan aşırı zayıf olmak da anne adayları için risk taşıyor. Bu risklerin başında erken doğum ve düşük geliyor. Beden kitle indeksine (kilo bölü boy uzunluğunun cm. cinsinden karesi) göre,27’nin üstü aşırı şişman;18’in altı ise aşırı zayıf anlamına geliyor.


Varolan hastalıklarınızı tedavi ettirin

Annenin geçmişe yönelik tansiyon,diyabet ya da troit hastalığı varsa dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca anne adayınm kan grubunun da bilinmesi gerekiyor. Anne ve babada Rh uyuşmazlığı (babanın Rh +,annenin Rh – kana sahip olması) kan uyuşmazlığına neden olabiliyor. Bu durumun bilinmesi ile gebelik halinde sonraki bebeği korumak için aşı yapılabiliyor.


Miyom ve kistlere dikkat edin

Rahimde miyom varsa,bu gebelikte büyüyor ve buna bağlı ağlılar oluşabiliyor. Erken doğum riskinin arttığı durumlar,bebeği kaybetmekle sonuçlanabiliyor. Yumurtalık kistleri ise gebelik sırasında dönerek burkulma veya çatlama gibi acil operasyon gerektiren durumlara yol açabiliyor. Bu nedenle miyom ve kistlerin gebelikten önce değerlendirilerek,riskli ise çıkarılması gerekiyor.

Dr. Yıldız Tunçay

Total
0
Shares
Related Posts

Kötü Yapılmış Sünnet İleride Cinsel Problemlere Yolaçar

Sünnet sırasında aşırı cilt çıkarılmışsa gergin penis cildi, penisin dışarı çıkmasına izin vermez. Bu hastalarda penis cildini bir şekilde uzatmak gerekir. Cildi uzatmak için cilt grefti koymak ya da penis kökündeki cilde z-plasti yapmak gerekebilir.
Total
0
Share