Hamilelikten Sonra Yapılan Anne Estetikleri

Hamilelik ve doğumun kadınlarda yarattığı fiziksel değişimler,estetik cerrahi müdahalelerle sorun olmaktan çıkıyor.

KİLOLAR VE GEVŞEMİŞ KARIN KASLARI İÇİN KARIN GERME YÖNTEMİ:

ABDOMİNOPLASTİ
Hamilelikte ciddi bir kilo alımı (yaklaşık 9-12 kg.) oluyor. Gebelik boyunca beslenmesine özen gösteren kadınlarda bile bebeğin doğumundan sonra yaklaşık 4 kilo kalıyor. Bu kalan kilolar,kadının vücut yapısına bağlı olarak kalçada,basende ya da göğüste toplanıyor. Aynı şekilde gebelikte karında yaklaşık 10 kiloluk bir fazlalık oluştuğundan,karnı destekleyen kaslar yanlara doğru ayrılıyor. Dolayısıyla bayanlar doğumdan sonra zayıflayıp kilo verseler bile,karınları gevşemiş olduğu için duruşta sarkık ve genişlemiş bir görüntü ortaya çıkıyor. Bunu düzeltmek isteyenler için endoskopik olarak ya da ufak bir kesiden kas toplama ameliyatları yapılabiliyor. Eğer ciltte de sarkma belirginse ‘abdominoplasti’(karın germe) ameliyatı gerekiyor.

SARKMAYA KARŞI ÇÖZÜMLER
Gebelikte memeler,kilo alımı ve hormonal sebeplerden dolayı büyüyor. Sanılanın aksine bebeği emzirmek memeyi sarkıtmıyor. Üstelik anne sütü,bebeklerin ilk aylarında hiçbir uzmanın vazgeçilmemesini önerdiği bir besin. Süt verme döneminden sonra,özellikle süt hormonunun normal seviyeye düşmesi ve süt bezlerinin küçülmesi memede hem küçülme hem de sarkma etkisi yaratabiliyor. Bu nedenle emzirme dönemi biterken,memede çöküş yaşanmasını en aza indirmek için süt vermenin bir anda kesilmemesi,azaltılarak sonlandırılması gerekiyor. Sarkmalarda genetik yapı ve sigara kullanımı gibi faktörler de rol oynuyor. Bu nedenle tüm kadınlarda estetik operasyona ihtiyaç duyulmayabiliyor. İhtiyaç olan kadınlarda ise,eğer memenin büyüklüğü yeterliyse toplama operasyonu yapılabiliyor. Sarkmanın yanında,küçük ve meme dokusu boşalmış kadınlar da protez kullanılabiliyor.

Silikon kararı verildi,peki size uygun olanı hangisi?
Silikon seçimine ölçüye göre karar veriliyor. Çünkü aynı parmak izi gibi,her kadının memesi kendine özel;eni,boyu ve çapı farklı oluyor. En önemli belirleyici çap. Çünkü çapın dışına bir şey koyulamıyor. Memenin enine bakılarak kataloglar içinden uygun olanı seçiliyor. Silikon dışında,gerek görüldüğü durumlarda,büyütme amaçlı doku takviyesi veya yağ enjeksiyonu da yapılabiliyor.

Lekeler için de çözümler var
Hamilelik döneminden sonra yaşanan sıkıntılardan biri de,cilt sorunları. Değişen hormonlara bağlı olarak,doğum sonrası hamilelik lekeleri de denilen pigmentasyon meydana geliyor,çatlaklar oluşabiliyor. Bu sorunlar da boyutlarına ve şiddetine göre,fraksiyonel karbondioksit lazerle tedavi edilebiliyor. Bazen de hamilelik döneminde östrojenin etkisi yüzünden benlerde büyüme olabiliyor. Belli bir oranda normal kabul edilen bu benler de,gerek duyulduğu takdirde alınıyor.

Göğüs sarkmalarının tedavisi

Minimal sarkma ve boşalma:Silikon protez

Orta derecede sarkma: Meme toplama

Orta derece sarkma ve üst kısımda boşalma:

Meme toplama+Silikon Sarkma ve büyüme:

Meme küçültme

Prof. Dr. Ferit Demirkan

Total
0
Shares
Related Posts

Panik atağın bilinmeyenleri

Bir anda uykudan panik halinde kalkıyorsanız, yolda yürürken, yemek yerken, durup dururken çarpıntı ve el ya da dudak çevresinde uyuşma yaşıyorsanız dikkat!

Depresyon belirtileri

Depresyon tanısı konulabilmesi için en az 5 belirti bulunmalıdır. Bu beş belirtiden en az 1’i temel belirti olmalıdır.
Total
0
Share