HP(Helikobacter Pyolori) Kaynaklı Mide Ağrılarının Tedavisi

Mide ağrısının tedavisinde önemli basamaklar, uygun diyetten uygun kıyafete öneriler için okuyunuz.

Ülser uygun antibiyotik tedavisiyle çoğunlukla bir haftada ortadan kaldırılabilmektedir.

Hp sebeb olduğu kronik mukozal inflamasyon ile uzun dönemde başka faktörlerle beraber mukozanın değişimine katkıda bulunarak mide kanseri gelişmesinde rolü olabilir.

Ayrıca son zamanlarda gastroenteroloji dışında şeker hastalığı,koroner damar hatalığı,baş ağrısı,reynaud fenomeni ve safra taşı gibi durumlarda rolü olabileceğine ait yayınlar vardır. Kesin korunma,geliştirilecek aşı ve aşı uygulaması ile olacaktır.

Mide ağrısının tedavisinde en önemli basamaklarından biri de diyettir.
Diyette protein içeriği arttırılırken yağ içeriğinin azaltılması beklenir. Mideyi aşırı doldurup gerginlik ve basınç oluşturmamak için sık aralıklarla ancak küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.

İki saatte bir olacak şekilde diyet düzenlenmeli ve bunu sağlayabilmek için iş yerinde,arabada,çantada kolay taşınacak besinler bulundurulmalıdır. Mideyi fazla şişirmemek için ana öğünlerde sıvı alımı kısıtlanmalı ve günlük sıvı ihtiyacımızın 2-2.5 litre olması gerektiği unutulmadan ara öğünlerde sıvı alımına dikkat edilmelidir.

Sıvılar çok soğuk veya çok sıcak olmamalı ve bir kere de hızlıca tüketmek yerine yudum yudum yavaşca içilmelidir.

Mide asidinin uyarılmasını önlemek için acılı baharatlar,domates,portakal,mandalina,greyfurt,limon gibi turunçgiller ve onların suları,karbonatlı içecekler (gazoz,kola vs.) ile kahve,koyu çay tüketiminden kaçınmak gerekir. Çikolata,çiğ soğan,sarmısak ve nane yine reflüye neden olabilecek gıdalardandır.

Yağda kızartmalar,yağlı etler,mayonez ve soslar,kaymak,krema gibi aşırı yağlı yiyecekler ile yağda kızartmalar,açma,poğaça,yağlı börekler reflü şikayetlerini arttırır. Bazen simitin susamları bile şikayetleri tetikleyebilir. Süt,yoğurt ve peynirin yağsız veya az yağlı olanları kullanılmalıdır. Baklava,şöbiyet gibi ağır tatlılar kısıtlanmalı yerine sütlü tatlılar veya meyve ile yapılmış tatlılar tercih edilmelidir.

Yemekleri pişirme şekli de önemlidir. Genellikle sıvı yağ tercih edilmeli ancak çok az yağ kullanılmalıdır. Yemek yaparken çok soğan,salça,domates ve baharat kullanılmamalıdır. Haşlama,ızgara veya fırınlama yöntemi tercih edilmekle birlikte en iyisi buharda pişirmektir.

Mide ağrısını provoke eden faktörlerden biride şişmanlıktır. Bu nedenle eğer kişinin kilo fazlalığı varsa mutlaka uygun bir diyetle zayıflaması gerekir.

Dar giysiler ve sıkı kemerler şikayetleri arttırdığı için önerilmez. Yemeklerden sonra dik oturmak veya hafif bir yürüyüş yapmak şikayetleri azaltacaktır. Yatmadan 3 saat önce yemek yenmemeli,atıştırma yapılmamalıdır. Gece uyurken yatak başı uygun bir şekilde yükseltilmelidir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Dinlendirici Gözlük Diye Bir Şey Yoktur

Gözlüklerde yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon, görme fonksiyonlarını etkileyebilir, bulanık görme, çift görme, yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.
Total
0
Share