Kadınlarda Kanser Riskini Artıran ‘5 Neden’

Kadınlarda yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşam, boyun 1.75’in üzerinde olması, erken adet görmesi ve geç menopoza girmesinin meme kanseri riskini artırdığı bildirildi.

Kadınlarda yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşam,boyun 1.75’in üzerinde olması,erken adet görmesi ve geç menopoza girmesinin meme kanseri riskini artırdığı bildirildi.

Meme kanserinde en önemli risk faktörü cinsiyettir. Diğer nedenler de,kadının boyunun 1.75’in üzerinde olması,erken adet görmesi,yüksek sosyo ekonomik düzeyde yaşaması ve geç menopoza girmesidir.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Meme kanserinin erken teşhisiyle kanser vücuda yayılmaz. Meme kanserinin erken teşhisiyle birlikte sadece memenin tedavi edilmesiyle kanser sonlandırılabilir.

Erken teşhisi sağlayabilecek en önemli yöntem kişinin kendi kendini düzenli olarak muayene etmesidir.

Bu şekilde kişiler meme dokularını tanıyarak değişiklikleri daha çabuk fark edebiliyorlar.

Meme kanserinin en önemli belirtilerden biri memeden gelen akıntıdır. Çoğu zaman memeden gelen akıntı "mastit meme iltihabı"dediğimiz durumla karıştırılarak yanlış teşhis konulabiliyor ve kanser tedavisinde geç kalınabiliyor. Bu yüzden hastaların mamografi taramasıyla kesin sonuca ulaşmaları gerekiyor. Ayrıca kişinin yaşamındaki stres faktörlerini azaltması da kanser riskini azaltabiliyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kekemelik Yetişkinlikte Düzelir Mi?

Kekemeliğe tıbbi yaklaşım kekemeliğe tıbbi bir bozukluğun neden olduğu görüşü 1930'lu yıllarda oldukça yaygınlaşmış ve kekemeliğin bedensel bir bozukluğun bir belirtisi olduğuna inanılmıştır.

Stres Beyin Kanamasına Neden Oluyor

Beyin krizi beyin fonksiyonlarının ani kaybı olarak tanımlanır.Türkiye'de genel nüfusuna göre yılda ortalama 125 bin yeni beyin kanaması vakası yaşanıyor.
Total
0
Share