Kadınların Eğitim Seviyesi Sigara İçme Oranıyla Doğru Orantılı mı?

Türkiye’de sigara içme yaygınlığı kadınlarda yüzde 24, erkeklerde yüzde 63’tür.

Her yıl dünyada milyonlarca insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ülkemizdeki aşırı tüketim engellenemezse sigaranın neden olduğu akciğer kanseri salgına dönüşüp çok can alacak. Sigara kullanımı alışkanlığındaki artış nedeniyle Doğu Avrupa ülkeleri ve ülkemizde akciğer kanseri sıklığı giderek yükseliyor. Akciğer kanseri gelişiminde yüzde 94 oranında sigara sorumludur. Sigara içenlerde akciğer kanseri riskinin içmeyenlere oranla 24 -36 kat daha fazladır.

Türkiye’de sigara içme yaygınlığı kadınlarda yüzde 24,erkeklerde yüzde 63’tür. Sigara içen kadınların sayısı artıyor,önümüzdeki yıllarda kadınlarda akciğer kanseri görülme oranı daha da yukarılara çıkaracak. Toplumumuzun büyük kısmını kapsayan yüksek sigara tüketimi göz önüne alındığında,gerekli önlemler alınmazsa yakın gelecekte bir akciğer kanseri salgını ile karşı karşıya olduğumuzu söylemek yanlış olmaz.

Sigara akciğer kanserinin oluşumuna yüzde 90 neden olmakta. Akciğer kanseri riski yaşla birlikte artış göstermektedir.

Pasif içiciliğe dikkat

Sigara tüketimi nedeniyle dünyada 20 saniyede bir insan hayatını kaybediyor. Pasif içiciler,sigara kullananlarla aynı riskleri taşıyor. Özellikle çocukların yanında sigara içilmemesi gerekiyor. Sigara içenlerin sadece kendisine değil çevresine de zarar veriyor. Sigaradan uzak kalarak çok sayıda kanserden etkili şekilde korunmak mümkün.

Dr. Gamze Uçar

Total
0
Shares
Related Posts

Bahar Yorgunluğunu Spor Yaparak Yenin

Sanılanın aksine bahar yorgunluğu dinlenmekle değil daha çok hareket etmek ve spor yapmakla geçiyor. Dolayısıyla tercihen her gün, bol oksijenli bir ortamda en az 30 dakika, mümkün değilse hiç olmazsa haftanın 3-4 günü tempolu yürüyüş yapın.
Total
0
Share