Kahvaltı Yapmayan Çocuklar Obez Olabiliyor

Kahvaltı yapmayan çocukların tercih edeceği şeker oranı yüksek besinler gelecekte obeziteye zemin hazırlıyor.

Kahvaltı Yapmayan Çocuklar Obez Olabiliyor

Kahvaltı yapmayan çocuk okulda sunulan kahvaltı alternatiflerini değerlendiriyor. Bu kahvaltı alternatifleri de poğaça,çikolata,sucuklu tost,milföy hamuru ile yapılmış börek,tatlı bisküvi,hatta cipsler ve bunların yanında kolalı içecekler ve hazır meyve suları olabiliyor.

Tüm bunlar da gelecekte obezite denilen şişmanlık hastalığına ve bu hastalığın getirebileceği problemlere zemin hazırlıyor. Bu tür besinlerin içerisinde özellikle şeker oranı yüksek olabildiği için aynı zamanda diş sağlığı da olumsuz etkilenebiliyor.

Yumurta ve Pekmezi Unutmayın!

Kahvaltıda çocuğunuzun enerji deposunu dolduracak,proteinden zengin gıdalar vermeniz gerekiyor. Çocuğunuzun her gün bir yumurta yemesini sağlayın. Çünkü yumurta yüzde yüz emilebilen en kaliteli protein kaynağı ve kan yapıyor. Ayrıca sürülebilen çikolata,bal,reçel gibi tatlılar yerine kan yapan ve kemiklerin gelişimini sağlayan kalsiyumdan zengin pekmezi tercih edin.

Kahvaltılara az miktarda domates,salatalık ile maydanoz gibi vitamin ve posa içeren sebzeler ekleyerek çocuğunuzun iştahının açılmasını ve bağırsaklarının çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kahvaltıda sadece ve sürekli mısır gevreğiyle süt tüketimi belki pratik olsa da,sakıncalı. Bu nedenle karışımı kuru meyve,ceviz,fındık,badem gibi kuru yemiş ve taze meyvelerle daha besleyici ve lezzetli hale getirmeye çalışın. Kahvaltının yanında çay içilmesi demir emilimini engelliyor,ayrıca çok fazla kaynatılması da besin değerini düşürüyor. Bu yüzden mümkün olduğunca çocuğunuza çay içirmeyin.

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts

‘Çocuk Büyüyecek, Ailesine Bakacak’ mı?

Geleneksel aile yapımızdan gelen ailemize saygı, sevgi aşılanmasının yanı sıra çocukların büyüyüp ailelerine bakması da bizlere aşılanan bir olgudur. Ama bu olgu metrolpol yaşamında eskisi gibi benimsenemiyor.
Total
0
Share