Kalçanın Da Başı Ağrıyor! Prostat İltihabı

Prostat iltihabı genç erkeklerde kalça bölgesinde ağrıyla ortaya çıkabilir.
Prostat erkeklerde idrar çıkışında bulunan,sperm güçlendirici maddeler salgılayan bir üreme organıdır. Bu organın en sık prostat büyümesi,iltihabi prostat hastalıkları ve prostat kanseri olmak üzere üç farklı hastalığı bulunuyor. Özellikle genç erkeklerde görülen müzmin prostat iltihabı (kronik prostatit) yurtdışı ve yurtiçi kaynaklı bilimsel çalışmalarda “kalçadaki başağrısı”olarak nitelendirilir.

Yaşam kalitesini sık idrara gitme,gece idrara kalkma,idrar sırasında zorlanma ve kalça bölgesinde ağrı şikayetleriyle olumsuz etkiler. ABD’de üroloji polikliniğinin yüzde 25’ini bu tanıyla alanlar oluştururken ülkemizde ve dünyada da yüzde 5-10 sıklıkla rastlanır. Tüm dünyada 90 milyon kronik prostatitli hasta bulunmaktadır.

Hastalığın yarattığı başlıca yakınmalar:
Tıpkı prostat büyümesindeki gibi idrar yaparken zorlanma
Sık idrara gitme
Gece idrara kalkma
İdrarın tamamını boşaltamama
İdrar yaparken yanma
Penis ucunda batma
Yumurtalıklarda ve kasıklarda ağrı
Belde oluşan ağrılar
Apış arasında ağrı görülmesi
Cinsel ilişkide boşalmanın ardından ortaya çıkan yanma ve ağrı
Kalça bölgesinde ağrıdır.

Tedavide bilimsel olarak kanıtlanmış ilaç tedavilerinin yavaş yavaş denenmesi gerekir. Ayrıca hastaların hastalıklarıyla ilgili olarak çok iyi bilinçlendirilmesi de gerekmektedir. Bazen basit bir yaşam şekli değişikliği,örneğin soğuktan ve belirli yiyecek ve içeceklerden kaçınılması,hareketsizliğin,aynı pozisyonda durmanın azaltılması;çok fazla bisiklete,motorsiklete binmeme hastalığın etkilerini çok azaltabilir.

Hastalığın tedavisi alevlenme dönemlerinde yapılır. Antibiyotikler ve prostat büyümesi ilaçları iltihap mikrobik olsun olmasın işe yarayabilir. Bazı bitkisel ilaçlar da işe yarayabilir. Herkesin hastalığı kendisine özgüdür ve dolayısıyla tetikleyen faktörler de farklı olabilir.

Bu hastalık prostat büyümesine neden olmaz,kanserle de ilişkisi pek bilinmemektedir. Çocuk yapma yetisiyle ilişkisi çözülememiş,ancak cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açabileceği düşünülmektedir. Hastaların ağrı ve idrar yapma problemleri nedeniyle yaşam kaliteleri çok düşebilir;bunun yanı sıra,meninin pıhtılar halinde gelmesi,renk ve koku değişiklikleri gibi fonksiyonel olarak bir bozukluk yaratmayan ancak hastada psikolojik olarak rahatsızlık yaratan problemler de gözükebilir.

Dr. Murat tuğrul Eren

Total
0
Shares
Related Posts

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Çocuklar bu virüsleri erişkinlere göre daha çok yayarlar, bu nedenle hastalığın yayılmasının önlenmesinde temizlik büyük rol oynar.

Bel ağrısı yapan nedenler

Bel bölgesi üst ekstremite, gövde ve bacakları bağlayan ana bölge olduğu için oldukça hareketli,buna karşın yaralanmaya oldukça meyillidir ve her insan hayatının bir döneminde mutlaka bel ağrısı çeker.

Duruş Bozukluğu Hastalık Habercisi

Yoğun çalışma hayatı ile bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler, bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısını her geçen gün biraz daha artırıyor.
Total
0
Share