Kalp Anomalilerine Dikkat!hangi Yaşta, Hangi Spor Yapılmalı?

Çocuklarda doğuştan kalp anomalisi görülme riski binde sekizdir.Bu vakaların üçte biri tedavi gerektirir. Kalpte delik ya da damar darlığı olarak ortaya çıkan bu anomaliler, ilaç ya da ameliyatla tedavi ediliyor.
Çocuklarda doğuştan kalp anomalisi görülme riski binde sekizdir.Bu vakaların üçte biri tedavi gerektirir. Kalpte delik ya da damar darlığı olarak ortaya çıkan bu anomaliler,ilaç ya da ameliyatla tedavi ediliyor. Çocuk hastalıkları uzmanınca yönlendirilen ya da anne babaların doğrudan “Çocuğum spor yapabilir mi?”diyerek getirdiği çocukların muayenesinde,kalp üfürümü olup olmadığına bakılıyor. Muayenenin ardından Elektrokardiyogram (EKG) çekiliyor. Kalbin;kasılma gücünü ve kasların koordineli olarak çalışmasını sağlayan,bunu koordine eden elektriksel bir sistemi bulunuyor.

EKG,kalbin elektriksel sistemi ile ilgili hem sistemin ana gidişini hem de kas hücrelerindeki dağılımını gösteriyor. Kalpte bir ritim bozukluğu,kalp kasında kalınlaşma ya da kalpte büyüme varsa,bunlar görüntülenebiliyor. Bu tetkik ayrıca,iyon kanal hastalıkları denilen ve ölümcül olabilen ritim bozukluğuna yol açabilecek hastalıkların belirtilerini de veriyor.

EKG’de bir sorun yoksa,başka bir test yapılması gerekmiyor. Ancak aile öyküsü bu nokta da önemlidir. Yakın ya da uzak akrabalarda erken yaşta ani ölüm görülmesi başka tetkikleri de gündeme getirir. Çocukta efor sırasında bayılma ya da tekrarlayan baygınlık görülmesi,baş dönmesi atakları,göğüs ağrısı ve çarpıntı gibi yakınmalar olması,Ekokardiyografi gerektiren nedenler arasında yer alıyor. Bu tetkik,kalp kasının fonksiyonlarını,kalbin ve odacıkların büyüklüğünü gösteriyor.

HANGİ YAŞTA,HANGİ SPOR YAPILMALI?

8-9 yaşlarındaki çocuklar bisiklete binmeli ya da takım sporları yapmalı.

9-10 yaşlarındaki çocuklar jimnastik,futbol veya basketbol gibi sporlara yönlendirilmeli.
12 yaşındaki çocuklar güreş sporu yapılabilir.

15-16 yaşlarındaki çocuklar haltere başlayabilir.

17 yaşında boksa başlanabilir ancak bu spor daha erken dönemde önerilmiyor.

Spor yapan çocuklar yeteri kadar sıvı tüketmeli. Yemek saatleri üç ana,üç de ara öğün olarak düzenlenmeli. Yeterli miktarda protein ve Omega 3 takviyesi almaları da gerekiyor.

Prof. Dr. Alpay Çeliker

Total
0
Shares
Related Posts

Obeziteyi Zihninizde Durdurun

Obeziteyi durdurmanın yöntemi, sadece tek bir yönteme saplantılı kalmayıp birçok farklı yöntemi aynı anda uygulamaktan geçmekte.

Yiyeceklerden Maksimum Fayda Sağlamak İçin İpuçları

Sağlığımız için faydalı birçok sebze ve meyveden yarar sağlayabilmemiz için yıkamadan, pişirmeye pek çok kurala dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde yararları kayboluyor. Yiyeceklerden maksimum fayda sağlamak için yapmanız gerekenler:

Gözde Kanser Olur mu?

Göz ve göz çevresindeki dokularda sadece görüntüyü değil görmeyi de etkileyen bir çok kanser türü vardır. Bunların çoğunu periodik göz muayenesi sırasında saptamak mümkündür. Kanserlerin türleri yerine ve yaşa göre değişiklik gösterir.

Diyabetliler Şeker Kullanamaz mı?

Aşırı şeker tüketimi hızlı yağa dönüşeceği için obezite ve kanser risk oranının artmasına neden olur. Obezitede diyabeti beraberinde getirebileceği için şeker kullanımına dikkat etmek gerekir.
Total
0
Share