Kanser Birçok Çocukluk Hastalığı ile Karıştıralabilir

Çocuk kanserlerinin çoğu erişkinlerden farklı hücrelerden köken aldığı için kemoterapiye ve radyoterapiye erişkinlerden daha iyi cevap verirler.
Çocuk kanserlerinin çoğu erişkinlerden farklı hücrelerden köken aldığı için kemoterapiye ve radyoterapiye erişkinlerden daha iyi cevap verirler. Bu nedenle çocukluk çağı kanserlerinde erişkin kanserlerinden farklı olarak tam iyileşme beklentisi yüksektir. Tanı ve tedavideki son yıllarda elde edilen gelişme iyileşme oranını %70e yükseltmiştir.

Kanser Birçok Çocukluk Hastalığı ile Karıştıralabilir

Çocukluk çağında kanser tanısı koymak bu hastalığın bulgularının birçok başka çocukluk dönemi hastalığı ile karışması nedeniyle zor olabilir. Ayrıca çocuklarda kanser seyrek görüldüğünden şüphelenilen hastalıklar arasında çoğu zaman son sıralarda yer almaktadır. Örneğin çocuklarda en sık görülen kanser olan löseminin ortaya çıkış bulguları halsizlik,solukluk,ciltte küçük nokta şeklinde veya çürükler şeklinde kanamalar,burun ve diş eti kanamaları,enfeksiyon bulguları,ateş,bacak ağrıları gibi bulgulardır. Dikkat edilirse bu bulgular başka birçok çocuk hastalığı ile,örneğin viral enfeksiyonlarla veya çocuklarda sık rastlanan normal durumlarla karışabildiği anlaşılır. Solid tümörler ise kendilerini kitle oluşumu ile gösterirler. Merkezi sinir sistemi tümörleri kendilerini sadece baş ağrısı ile gösterebilirler ancak bilindiği gibi çocuklarda baş ağrılarının büyük bir kısmının nedeni beyin tümörleri değildir. Baş ağrıları ile birlikte kusma,denge bozuklukları,yürüme bozuklukları,kasılmalar ve yüz sinirlerinde felçlerin biri veya birkaçının olması araştırmanın derinleştirilmesini gerektiren bulgulardır.


Geçmeyen Ağrıların Peşini Bırakmayın!

Karın içerisindeki kitleler karın ağrısı,kusma,kabızlık ve daha az sıklıkla bağırsak tıkanıklıkları şeklinde kendilerini gösterirler. Sıklıkla aile fertlerinden biri çocuğun karnında bir şişlik fark eder ve doktorun dikkatine getirir. Kol ve bacaklarda travma sonrası ağrı çocuklarda sık rastlanan bir olgudur. Çoğu zaman travma detaylı şekilde araştırılmaz ve radyolojik inceleme yapılmaz. Ağrının uzun süre devam etmesi ve ağrı kesicilerle geçmemesi durumunda hasta daha detaylı araştırılmalıdır zira kemiklerden kaynaklanan kanserler veya kemik iliğinden ortaya çıkan lösemi kendini inatçı kol ve bacak ağrıları ile belli edebilir.

Prof. Dr. Cengiz Canpolat

Total
0
Shares
Related Posts

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı çok farklı semptom ve bulgularla kendisini gösterebilen bir hastalıktır.Bu yazıyı mutlaka okuyun.
Total
0
Share