Kış Aylarında Cildimize Gerekli Bakımı Yapmalıyız

Soğuk hava şartlarında vücudumuzun tepkisel mekanizması, ısı kaybını önlemek için der yüzeyindeki kan damarlarının çapını daraltarak, vücut yüzeyinde kan dolaşımını azaltır.

Kış Mevsiminde el,yüz,ayak vücut derisi için uygun bakım yapılması gerekebilir

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havanın soğuması,ciltte kurumalara neden olur.

Soğuk hava şartlarında vücudumuzun tepkisel mekanizması,ısı kaybını önlemek için der yüzeyindeki kan damarlarının çapını daraltarak,vücut yüzeyinde kan dolaşımını azaltır. Bu da ciltte soyulmaya ve kurumaya neden olur. Dolayısıyla cildimizin koruma fonksiyonu bozularak,cilt daha fazla özen ve bakıma ihtiyaç duyar. Havadaki nem oranının azalması ve soğuk iklim şartlarından dolayı,özellikle ileri yaşlarda derinin nem ve yağ oranı azalarak cilt kuruluğu başlar.

Kış Aylarında Cildimize Ne Olur?
Kış aylarında uygun bakım gerekir. Vücudumuzu çevresel faktörlerden koruyan ciltte,yıpranmış ve hasar görmüş stratum kornetim (cildimizin en üst katmanı) işlevini yapamadığı için alerjenler ve tahriş edici maddeler (deterjan ve kimyasal etkenler) olumsuz etkileriyle kolaylıkla cilt tahrişi,alerjisi ve egzama sebep olabilir.

Kış mevsiminde el,yüz,ayak ve vücut derisi için özellikle ileri yaşlarda,çocuklarda ve hassas cildi olanlarda uygun bakım yapılması şarttır.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts

Tiroit Kilo Vermenizi Yavaşlatır

Tiroit hormonunun az salgılanması yani hipotiroidi en sık karşılaştığımız metabolizma yavaşlaması ve buna bağlı kilo alma nedenlerinden birisidir.
Total
0
Share