Kış Mevsiminde Cilt Sağlığı İçin 9 Öneri

Sağlıklı bir cilt içim bakım önerileri.
  • İnsanlar genel alışkanlık olarak yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanır. Yağmurlu havalarda bile ultraviyole ışınları bize ulaştığı için kış mevsiminde de en az 30 SPF güneş koruyucusu önerilmektedir. Yüksek rakımlarda ve karlı ortamda güneş koruyucusu kullanımı daha da önemlidir. Cildimizi soğuk hava etkisinden korumak için ve soğuk sıcak şokunu önlemek açısından eldiven,uygun çorap,ayakkabı,bere ve atkı gibi aksesuarların kullanımı gereklidir.

  • Sıcak sudan kaçınmalı Sıcak su deri üzerindeki koruma yağ tabakasına hasar verir. Sık banyo yapılması ve el yıkanması,derisi hassas olan kişilerde sakıncalıdır. Banyo süresi 5-10 dakika olduğunda derideki pem oranı artar,ancak daha uzun süreli banyo,deri hücrelerindeki su oranını azalır.

  • Hafif bir sabun kullanın kokulu,deodorant ve alkol içerikli sabunlar cildi tahriş edebilir. Sabun PH oranının 5,5 olması tercih edilir. Yağlı sabun ve jeller cilt korumasında faydalıdır.

  • Nemlendirici kullanımı banyo sonrası nemlendirici kullanımının etkisi birkaç kat artar. Banyo sonrası,eller ya da ayakları yıkadıktan ve kuruladıktan hemen sonra (ilk 3 dakika) uygun nemlendirici sürülmesi daha etkilidir. Aşırı kuru ciltlerde üre ve asit laktik içerikli nemlendiriciler daha faydalı olabilir. Tek sakınca,eğer ciltte egzama varsa,bazen nemlendiricilerin cildi tahriş edebilmesidir. Eğer nemlendirici kullanmanıza rağmen cilt kuruluğu devam ediyorsa,cildiye uzmanına başvurmanız önerilir! Şiddetli cilt kuruluğunda,soyulma,çatlaklar ve egzama gelişebilir. Tedavi cildiye uzmanı tarafından düzenlenir. Cilt bölgesine göre uygun kortizon içeren veya kortizon içermeyen kremler verilir.

  • Tıraş ve epilasyon banyo sonrası tüyler yumuşar ve tıraş işleminin bu süre içinde yapılması daha uygun olur. Kuru ciltlerde tıraş öncesi (yüz,bacak ve diğer bölgeler için) tıraş köpüğü veya jel kullanılmalıdır. Jel daha etkili bir şekilde cilt tahrişini önler. Tıraş köpüğü (veya jel) 3 dakika ciltte bekletilmelidir. Tıraş tüylerin (kılların) çıkış yönünde yapılmalıdır. Aksi takdirde kıl dönmesi ve batmasıyla tahrişe sebep olabilir. Tıraş bıçakları en fazla 5-7 kez kullanım sonrası kesinlikle değiştirilmelidir. Bu durumda cilt tahriş riski azalır.
  • Ancak,sonbahar ve kış ayları sivilce izleri ve ince kırışıklıklar için glikolik asit içerikli ürünler ile peeling yapılması açısından uygun mevsim sayılır.

  • Yaz aylarında güneşin etkisiyle yıpranmış saçlara,kış aylarında uygun bakım yapılması gerekmektedir. Yumuşak saç şampuanları ve saç bakım kremleri önerilir.

  • Antioksidan tedaviler cilt yaşlanmasını önlemek için saç-tırnak bakımı açısından hem krem olarak hem de ağız yoluyla çinko,A,E,C içerikli vitaminler ve antioksidan etkisi olan diğer ürünler,hekime danışarak kullanılmalıdır.

  • Bebeklerin cildi daha hassas olduğu için kış aylarında soğuktan korunmaları ve nemlendirici kulanımı daha da önemlidir.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts

Su Ve Sağlık

İçecek tüketiminin popülaritesinin arttığı günümüzde insan vücudu için büyük önem taşıyan su, atlanmaması gereken bir konudur.
Total
0
Share