KOAH Yılda 3 Milyon Kişinin Hayatını Alıyor

Tüm dünyada 600 milyon KOAH hastası bulunmakta ve yılda 3 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatmı kaybetmektedir.

KOAH görülme sıklığı

Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıı oldukça sık görülen bir hastalıkta. Tüm dünyada 600 milyon KOAH hastası bulunmakta ve yılda 3 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatmı kaybetmektedir. Ülkemizde yaklaşık 3-5 milI yon KOAH’ lı olduğu tahmin edilmektedir. KOAH sigara içiciliği ve mesleki maruziyet nedeniyle erkeklerde daha sık olmakla birlikte son yıllarda kadınlarda sigara kullan iminin artması nedeniyle kadınlarda da daha sık görülmektedir.

Sigara ve KOAH

Çevresel veya mesleksel olarak solunan duman,gazlar ve özellikle sigara dumanı hava yollarına ulaşmaktadır. Bu zararlı gazların temizlenmesi amacıyla akciğerde toplanan bazı hücrelerin ortama saldıkları bazı maddeler hava yollarında şişlik ve inflamasyon olarak nitelendirilen ve mikrobik olmayan bir tür iltihap meydana getirir ve buna bağlı balgam salimim artar. Bu iltihabi olay sonucunda balgam miktarı artar. Salman fazla miktarda balgam ve hava yollarında oluşan yapısal bozulma nedeniyle hava yollarında tıkanma meydana gelir.

Dr. Uygar cenik Golabi

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabetik Nöropati Nedir?

Diyabetik sinir hastalığı bacaklarda ağrı, uyuşma, iğneleme ve keçeleşme ve ayak, bacak ve parmak uçlarında duyu kaybına neden olabilir.

Skolyoz Daha Çok 10’lu Yaşlarda Ortaya Çıkıyor

Omurganın üç boyutlu eğriliği sonucu oluşan skolyoz, özellikle çocukluk döneminde daha fazla önem kazanıyor. Çoğunluğunu genç nüfusun oluşturduğu ülkemizde yüzde 70'i 18 yaş altında olan yaklaşık 2,5 milyon skolyoz vakasının olduğu biliniyor.
Total
0
Share