KOAH Yılda 3 Milyon Kişinin Hayatını Alıyor

Tüm dünyada 600 milyon KOAH hastası bulunmakta ve yılda 3 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatmı kaybetmektedir.

KOAH görülme sıklığı

Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıı oldukça sık görülen bir hastalıkta. Tüm dünyada 600 milyon KOAH hastası bulunmakta ve yılda 3 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatmı kaybetmektedir. Ülkemizde yaklaşık 3-5 milI yon KOAH’ lı olduğu tahmin edilmektedir. KOAH sigara içiciliği ve mesleki maruziyet nedeniyle erkeklerde daha sık olmakla birlikte son yıllarda kadınlarda sigara kullan iminin artması nedeniyle kadınlarda da daha sık görülmektedir.

Sigara ve KOAH

Çevresel veya mesleksel olarak solunan duman,gazlar ve özellikle sigara dumanı hava yollarına ulaşmaktadır. Bu zararlı gazların temizlenmesi amacıyla akciğerde toplanan bazı hücrelerin ortama saldıkları bazı maddeler hava yollarında şişlik ve inflamasyon olarak nitelendirilen ve mikrobik olmayan bir tür iltihap meydana getirir ve buna bağlı balgam salimim artar. Bu iltihabi olay sonucunda balgam miktarı artar. Salman fazla miktarda balgam ve hava yollarında oluşan yapısal bozulma nedeniyle hava yollarında tıkanma meydana gelir.

Dr. Uygar cenik Golabi

Total
0
Shares
Related Posts

Alerjide Erken Teşhisin Tedavide Önemi

Alerjik hastalıkların tümü çocukluk çağında başlar, gelişir ve erişkinde devam eder. Bu nedenle alerjik hastalıklarla mücadele bu çağda başlarsa başarılı olabilir.

Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Tüm romatizmal yakınmaların üçte birini bel ağrıları oluşturur.Bel ağrısı sebepleri ve tedavi seçenekleri için tıklayınız.
Total
0
Share