Madde Bağımlısı Olmamak İçin “Hayır” Demeyi Bilmelisiniz!

Günümüzde madde bağımlılığı insanlığın ortak sorunu. Zararları açıkça bilinmesine karşın yapılan araştırmalar tüm dünyada insanların zararlı madde kullanımına eğilimlerinin arttığını gösteriyor.

Madde bağımlılığı yaşı her geçen gün biraz daha düşüyor,bu durumda da özellikle ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor.

Yapılan tüm uyarılara rağmen uyuşturcu madde kullanmının önüne bir türlü geçilemiyor. Peki insanlar neden uyuşturcu madde kullanır? Madde bağımlılığına başlamanın bir çok nedeni var. Merak,arkadaş grubu,çocukların arkadaşlarına “hayır”diyememesi bu nedenlerin başında geliyor.

Bağımlılığı fiziksel ve ruhsal bağımlılık olarak ikiye ayırabiliriz. Fiziksel bağımlılık,maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Beden uyuşturucu maddeye karşı bir adaptasyon geliştirir. Madde alınmadığı zaman,ortaya bazı belirtiler çıkar. Çünkü,bedenin bulduğu fizyolojik adaptasyon bozulmuştur. Kendini yeni duruma göre ayarlamak zorundadır. İşte bu dönemde belirtiler gözlenir. Ruhsal bağımlılık,kişinin duygusal ya da kişilik yapısı gereği,gereksinimlerini tatmin etme,gidermek amacı ile o maddeye düşkünlüğü biçiminde tanımlanabilir. Ruhsal bağımlılıkta madde alındığında doyum,rahatlama ve haz meydana gelir. Fiziksel bağımlılık kısa bir süre içinde sonlanabilirken ruhsal bağımlılığın sonlanması daha uzun bir süreç ve çaba gerektiren bir durumdur.

BAĞIMLILIK KONTROL EDİLEMEZ

Bağımlıların büyük çoğunluğu kontrol edebileceği inancı ile madde kullanmaya başlamaktadır. Maddeye başlayan bir genç bağımlı olabileceğini düşünmeden başlar. Asıl amacı canı istedikçe ara sıra kullanmaktır Ancak sonuçta kişi bağımlı hale gelir. Çünkü,bağımlılık madde kullanımının kaçınılmaz sonucudur. Kişi bağımlı olduğunun farkına varamaz. Farkına vardığı zaman ise çok geçtir.

MADDE BAĞIMLILIĞI DÜZELİR,ANCAK İYİLEŞMEZ…

İnsan bir kez bağımlı oldu mu artık bir daha tam olarak bu bağımlılıktan kurtulamaz. Ancak bu demek değildir ki,bağımlılık düzelmez. Bağımlılık düzelir ancak iyileşmez. Kişi madde kullanmadığı sürece iyidir. Bir sorunu yoktur. Ancak madde kullandığı andan itibaren bağımlılık sorunu derhal canlanır ve her şey yeniden başlar. Örneğin alkol bağımlıları düzeldikten sonra her zaman arada sırada bir içmenin hayali ile yaşarlar. Ancak bu hayalin gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü,bir kez alkol aldıktan sonra kısa bir süre içinde yine bütün gün içmeye başlarlar. Bu nedenle madde bağılılığından kurtulmanın en iyi yolu onu bir kez bile kullanmamaktır. Bağımlılığın tedavisi ömür boyu sürer. Eğer kişi kendisinin bağımlı olduğunu unutmaz,tedaviye uyum gösterir ve yarıda bırakmazsa başarılı olma şansı yüksektir.

Gençlerin ve çocukların madde bağımlısı olmaması ve bu tür zararlı ortamlardan uzak kalmasında ailelere büyük görev düşmektedir. Anne ve babaların çocuklarının duygusal ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmesi gerekmektedir.

“çocuğum madde kullanıyor mu?”diye içinde şüphesi olan ebevynlere önerimiz:

ÇOCUĞUNUZUN MADDE KULLANDIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Çocuğunuzun madde kullanıp kullanmadığını anlamanın bir çok yolu olabilir. Bunlar arasında en kesin sonucu saç veya idrar testleri vermektedir,ancak bu gencin bilgisi dışında olmamalıdır.

Anne baba olarak çocuğunuzda,bazı işaretlere dikkat edebilirsiniz.

– Madde kullanan çocuklar aile ilişkilerini azaltır ve evde daha az vakit geçirirler.

– Her zamankinden daha fazla para harcamaya başlarlar.

– Hiç tanımadığınız yeni arkadaşlar edinmeye başlarlar.

– Kendisine olan özeni azalır.

– Çevresi ve arkadaşları eski önemlerini yitirirler.

– Hafif uykulu ve yorgun gözükebilirler.

– Yeme alışkanlıkları bozulur,kilo kaybedebilirler.

– Daha sinirli olabilirler.

Dr. Obengül Ejder

Total
0
Shares
Related Posts

Ankilozan Spondilit

Omurga romatizmaları arasında en sık görülen ve en ağır formun özel ismidir.

CyberKnife Sistemi Nasıl Çalışıyor?

CyberKnife Radyocerrahi Sistemi, ana olarak 6 eklemli bir endüstriyel robot üzerine yerleştirilmiş 140 kg. ağırlığında 6 MV X-ışını üreten lineer hızlandırıcı ve 6 yönde hareket edebilen robotik hasta yatağından oluşuyor.
Total
0
Share