Ofis Çalışanları Daha Çok Hangi Hastalık Riskleri Altında?

Ofis çalışanlarında genellikle sağlıksız beslenme ve hareketin az olmasından kaynaklanan, kiloyla ilgili sıkıntılar oluşabiliyor.

Ofis çalışanlarında genellikle sağlıksız beslenme ve hareketin az olmasından kaynaklanan,kiloyla ilgili sıkıntılar oluşabiliyor. (Karaciğerde yağlanma,reflü hastalığı,obezite görülebilir.) Mide hastalıkları açısından ise reflüye dikkat etmek gerekiyor.

Reflü neden oluşuyor,nasıl tedavi ediliyor?

Mide asidinin yemek borusuna kaçması (ağıza ekşi su gelmesi) ile kendini gösteren ‘Gastroözofageal reflü’ toplumda çok yaygın ve yaklaşık olarak her 3-4 kişide bir görülüyor. Fazla kilo ve hareketsizlik bunu kolaylaştırıyor. Sigara,alkol ve çalışanların sık tükettiği kafein ve gazlı içecekler riski artırıyor. Bunun dışında bir grup hastada da hiçbir bozukluk,belirti olmadan reflü olabiliyor.

Bu durumlarda hastaya PH monitörizasyon denilen,mide asidinin geri kaçışını hassas bir şekilde ölçen sistemle reflü tanısı konabiliyor. Bu grup hastalara öncelikle kilo vermesi,yemekten sonra uzanmaması,yağlı ve kızartılmış gıdalardan uzak durması,alkol,sigara,kafein,gazlı içecek tüketmemesi gibi Önerilerde bulunuluyor ve ilaçla tedaviye başlanıyor. Eğer ilaçla tedavide olumlu yanıt alınıyorsa,bu tedaviden sonra idame tedavisi ya da ihtiyaç halinde ilaç alma şeklinde,bir tedavi planı yapılıyor. Tedaviye yanıt vermeyen bir grup hastada,buna neden olabilecek etkenler araştırılıyor. Reflünün artışına bağlı olarak,bir grup hastada ise cerrahi ihtiyaç olabiliyor. Sürekli ilaç almak istemeyen (özellikle genç hastalar),bunun yanı sıra kilo veremeyen,alkol,sigara,kafeinden uzak durmak gibi önerilere uyum gösteremeyen kişilere ya da uyuma problemi çektiği için ameliyatı tercih eden bazı hastalara cerrahi operasyon uygulanabiliyor.

En sık görülen mide hastalıkları nelerdir?

Prof. Dr. Hülya Hamzaoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Romatoit Artrit

Hastalık en sık doğurganlıkta başlarken, çocukluk ve ileri yaşta da başlangıç gösterebiliyor.El parmak eklemleri, el bilek eklemleri, ayak parmak bilek eklemlerinde ortaya çıkıyor.
Total
0
Share