Okulda Konsantrasyon Problemleri Yaşıyor Musunuz?

Derslere konsantre olamamak, ödevleri yetiştirememek sadece senin değil birçok öğrencinin sorunu.
Konsantrasyon sorunu yaşıyorum. Kendimi derslere veremiyorum. Bu yüzden de çok zaman kaybediyorum!
Burada yapman gereken,etkili ve hızlı okuyup anlama tekniklerini kullanman. Öncelikle,konuya hızlıca göz gezdirerek o konu hakkında fikir sahibi olmaya çalışmalısın. Daha sonra ana ve alt başlıkları soru haline getirip yazarak neleri öğrenmen gerektiğini anlayabilirsin. Soruların cevaplarını bulup yazdıktan sonra bunları sesli ya da sessiz okuyarak tekrarlamayı da mutlaka yapmalısın. Bu tekrarları,ertesi gün,3 gün ve 1 hafta sonra da yaparsan,öğrendiğin bilgiler daha kalıcı olur.
Sınavlara günler öncesinden çalışıyorum,fakat o gün geldiğinde bildiğim her şeyi unutuyorum!

Sınav başlangıcında bildiğin sorudan başlamak,takıldığın soruyu sonraya bırakmak iyi bir çözüm olabilir. Kolay soruları cevaplarken kaygın azalır ve sonra diğerlerine dönebilirsin. Sınava çalışırken birçok hatırlatıcı sembol ve ipucu da kullanabilirsin. Bu çağrışımlar,bilgileri hatırlamanı kolaylaştıracaktır.

Dikkatim çok çabuk dağılıyor. Derse bir türlü konsantre olamıyorum.

Tüm bir ders süresince dikkatin dağılmadan durulabilmen zaten imkansız. Burada kısa dikkat dağınıklığının çok önemi yok,önemli olan,bütünden kopmamak! Yapılabileceğin en kolay şey,renkli kalemlerle kısa ve hatırlatıcı notlar tutmak. Örneğin,fen dersinde formülleri mavi kalemle,önemli başlıkları kırmızıyla yazmak gibi…

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share