Ortopedik Travmalara Yol Açmamak İçin İş Yerinde Neler Yapılabilir?

Özellikle ağır kaldırmayı gerektiren işlerde çalışanların bel bölgesi hastalıkları açısından çok dikkatli olmaları gerekiyor.

İŞ YAŞAMINDA

Özellikle ağır kaldırmayı gerektiren işlerde çalışanların bel bölgesi hastalıkları açısından çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bel fıtıkları olarak adlandırılan disk hernileri,bel kaymaları ve ileri yaşlarda bel bölgesindeki sinirlerin geçtiği kanalların daralmasıyla ortaya çıkan dar kanal sendromları bu kişilerin yaşantılarını ciddi ölçüde olumsuz etkiliyor. Uzun süre oturmayı gerektiren işlerde çalışanların ise boyun,sırt ve bel kaslarını kuvvetlendirmeleri gerekiyor.

NE YAPMALI?

Kaldırılabilecek ağırlıktan fazlasını kaldırmak için vücudunuzu zorlanmayın,uygun kaldırma pozisyonu kullanın ve düzenli olarak omurga çevresindeki kasları kuvvetlendirecek egzersizler yapın.

Prof. Dr. Erhan Serin

Total
0
Shares
Related Posts

Erkeklerde Ses Kalınlığına Dikkat!

Erkekler sigara nedeniyle sesleri kalınlaştığında daha karizmatik olarak algılandıklarını düşündükleri için doktora kolay kolay başvurmuyor. Muayene olmaya karar verdiklerinde ise teşhis çoğu zaman ileri evre ‘gırtlak kanseri’oluyor!
Total
0
Share