Reflü Tanısında 3 Yöntem Kullanılıyor

Reflü geniş belirtileri olan, birden fazla sistemi ilgilendiren bir hastalık olduğundan, insan yaşamını olumsuz etkiliyor.

Tanıda 3 yöntem kullanılıyor

Reflü geniş belirtileri olan, birden fazla sistemi ilgilendiren bir hastalık olduğundan, insan yaşamını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle tanısının yapılması ve süratle tedaviye geçilmesi, komplikasyonlarının önlenmesi için büyük değer taşıyor. Hastalığın tanısında yemek borusunun alt ucundaki hasarın gösterilmesi önemli. Erozyon varsa yemek borusunun altındaki hasarın derecelendirilmesi önemli. Hasar olmasa bile endoskopik olarak görülemeyenler histopatolojik olarak ortaya çıkıyor.

100 hastadan 40’ında yarasız reflü hastalığı görülür. Bu hastaların endoskopi sonucu normal çıkar, ancak reflü belirtileri vardır,mikroskobik olarak baktığınızda da iltahıbı görüp tanı koyabilirsiniz. Bazı hastalarımız endoskopi sonuçlarının normal çıktığını, reflü olmadığını söylerler. Hasarın ölçülmesinde endoskopi %100 etkilidir, ancak reflü tanısında %60 civarında değerlidir. Endoskopide çıkmasa da ayrıntılı incelemelerde reflü görülebilir.

Midenin asit kaçışı 24 saat ölçülüyor

Hastalığın tanısında endoskopik incelemenin dışında yemek borusunun basıncı “Manometri” ile ölçülüyor. PH metre denilen inceleme ise,yemek borusuna kaçan asidin süresini ve derecesini gösteren, 24 saatlik hareketli, hem sıvı, hem gaz kaçışını ölçen bir testtir. Burundan tüp yemek borusunun alt ucuna yerleştiriliyor, hasta bunu 24 saat taşıyor, yazıcısı var, beline takıyor. Asit kaçışlarının süresini, derecesini ölçüp kaydediyor. Yemek borusu filmi de yutma bozukluğu olan bir hastada kanser, darlık dünüşünülüyorsa tercih edilebilir. Hiçbir zaman reflü tanısını kesin olarak koymaya yardımcı olamıyor. Endoskopiyi ise hemen değil yaralar iyileştikten sonra yapmak daha faydalı. Her yer yara bere içindeyken yapmak doğru değil.

Tanı konuluyor, ancak tedaviye yanıt alınamıyorsa yemek borusunun başka hastalıklarından şüphelenmek gerekir. Midenin motor hastalıkları,yemek borusu hastalıkları ve bazı hücrelerin biriktiği hastalıklar, psikolojik reflü var. Ayırıcı tanıda reflü belirtileri stres ile artıyor,o zaman bunların iyi ayırt edilmesi tedavi başarısını etkiliyor. Hastayı ailesiyle, yaşam koşulları, çevresi ile birlikte değerlendirmek gerekiyor.

Prof. Dr. Nadir Kaya

Total
0
Shares
Related Posts

Reflü Nedir?

Erişkinlerin %20'sinde görülen reflü, mide içeriğinin özefagus içine kaçması sonucu görülen bir hastalıktır.
Read More

Kolektomi Nedir?

Kolektomi kolonun tamamının veya bir kısmının alındığı cerrahi bir prosedürdür. Aynı zamanda kalın bağırsak denilen kolon sindirim sisteminin sonunda yer alan uzun bir soru şeklindeki organdır.
Total
0
Share