Saç Ektirme Yöntemleri İşe Yarıyor mu?

Saçınızın dökülmesinden rahatsız oluyorsanız, üstelik uyguladığınız yöntemlerden başarı elde edemediyseniz geriye bir seçeneğiniz daha kalıyor: Saç ekimi…

Saçınızın dökülmesinden rahatsız oluyorsanız,üstelik uyguladığınız yöntemlerden başarı elde edemediyseniz geriye bir seçeneğiniz daha kalıyor:Saç ekimi… Saç ekiminde yeni kökler,3. ayından sonra saç tellerini üretiyor,6 ay içinde de normal uzunluğuna erişiyor…

İKİ SEÇENEK VAR:FUT VEYA FUE

Saç ekimi;başın arka tarafından,iki kulak arası ve ense üzerindeki saç açısından zengin olan bölgeden alınan saçlı dokuların,saçların olmadığı veya seyrek olduğu bölgeye nakledilerek gerçekleştirilmesi işlemine deniyor. Günümüzde saç ekiminde uygulanan iki yöntem şöyledir:

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu):

Günümüzde dünyanın en ileri ve gelişmiş saç ekimi kliniklerinde uygulanmakta olan tekniktir. Bu yöntemde,ense üzerindeki sağlıklı ve dökülmemiş bölgeden alınan saçlı deri mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan uygun tekniklerle,saç ve saç köklerini barındıracak şekilde 1’li,2’li,3’lü ve 4’lü kümelere ayrılarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye ekilir.

Ensede saçların alındığı bölge,plastik ve yeniden yapılandırma cerrahi yöntemlerine uygun olarak dikilir. Bu sayede,arkadaki dikiş izi en aza indirgenmiş olur ve iz ancak saç tamamen kazıtıldığında görülebilir. Dikiş,ameliyatı takip eden 12-15 günde alınır.

Hazırlanan saç kümelerinin yerleştirilmesi (ekimi) aşamasında,dizilimi,uygulanacak saç çizgisi,mevcut saçların çıkış yönlerine uygunluğu ancak bu konuda uzun yıllar deneyimli bir uzman tarafından tasarlanabilir. Doğal görünen saç ekimi ile kötü görünümlü saç ekimi arasındaki fark,işlemi yapan uzman ellerin sanatsal becerisiyle ilgilidir.

Doç. Dr. Şükrü Yazar

Total
0
Shares
Related Posts

Reflü Ne Demektir?

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir. Gastroözofageal reflü; mideden (gastro) yemek borusuna (özofagus) kaçışı gösterir.

CyberKnife Sistemi Nasıl Çalışıyor?

CyberKnife Radyocerrahi Sistemi, ana olarak 6 eklemli bir endüstriyel robot üzerine yerleştirilmiş 140 kg. ağırlığında 6 MV X-ışını üreten lineer hızlandırıcı ve 6 yönde hareket edebilen robotik hasta yatağından oluşuyor.
Total
0
Share