Şişmanlarda Kansere Yakalanma Riski Çok Yüksektir

Şişmanlarda kanser normal kilolulardan daha fazla görülür.
Gerekenden fazla alınan kalori beden hareketleri ile harcanamadığında bedende yağ olarak birikerek şişmanlığa neden olur. Şişmanlarda kanser normal kilolulardan daha fazla görülür. Özellikle meme,kolorektal ve kan kanserlerine şişmanlarda normal kilolulardan daha sık rastlanır.

Yağlı besinlerin yapısında kansere neden olan oksidan maddeler yoğun bir şekilde bulunur.
Fazla kiloya fazla yağlı beslenmek neden oluyorsa bu aynı zamanda kansere neden olan oksidan maddelerinde vücuda fazla alınması anlamına gelir. Fazla yağlı beslenen kişilerin beslenmeleri incelendiğinde ise antioksidanlardan zengin olan sebze ve meyveleri beslenmelerin fazla yer almadığı görülmektedir. Bu da oksidan maddelerle savaşan antioksidanlarda yetersiz beslenmek demektir. Bu nedenledir ki obez kişilerde kansere rastlanma sıklığı normal kiloda olan bireylere göre daha fazladır.

Kişi normal kiloda olsa bile fazla proteinli beslenmek kanser riskini arttırır. Yapılan araştırmalarda hayvansal proteini fazla tüketen ülkelerin insanlarında meme,rahim,prostat,kolorektal,pankreas ve böbrek kanserlerinin az tüketen ülkelerin insanlarına göre daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Hayvansal kaynaklı proteini fazla tüketmek aynı zamanda fazla yağlı beslenmek anlamına geldiğide unutulmamalıdır.

Sağlıklı kiloda olmanın yolu harcanan enerjiye uygun enerji almaktır.Ya günlük harcanan enerjiyi arttırarak yüksek kalorili beslenebiliriz ya da harcadığımız enerji az ise ona uygun besinleri seçerek sağlıklı kiloda kalmaya özen göstermeliyiz.
Kilo alıp verme esnasında da vücuda zararlı bir çok bileşik oluşur ve bu bileşiklerin hızlıca vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Sık sık kilo alıp veren biri de kanser açısından bu bakımdan bakıldığında riskli bir gruptadır.
Sonuç olarak enerji veren besin öğeleri dediğimiz karbonhidrat,protein ve yağların belli ölçülerde vücuda alınması sağlıklı bir vücudun çalışması için olmazsa olmazıdır. Fakat bu besin öğelerinin de dengesiz bir şekilde tüketimi hem kilo kontrolünü zorlaştırır,hem de fazla kilonun neden olduğu kronik hastalıklar ve kanser açısından da risklidir.

Sağlıklı kiloda kalmak kaliteli bir yaşam için ve kanserden korunmak için tüm sağlık otoritelerinin özellikle önerdiği bir yaşam biçimidir.

Dyt. İpek Cirit

Total
0
Shares
Related Posts

Cep Telefonları Güvenli mi?

Çevresel etkenlerin ne kadar farkında olursak, ne kadar bunlardan uzak durursak kanserin oluşmasını geciktirebilir ya da önleyebiliriz

Genital Estetik Nasıl Yapılıyor?

Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır.
Total
0
Share