Travmaya Uğramış Göze İlk Yardım

Bir travma durumunda en önemli konu görme kaybı olup olmadığıdır; görme azalması veya kaybı kesinlikle acilen ele alınması gereken bir konudur.

Çevresi morarmış ve şişmiş bir göz,kişinin dokudaki kılcal damarları zedeleyecek kadar yüksek enerjili bir travmaya maruz kaldığını gösterir. Göz kapaklarındaki bağ dokusu nisbeten gevşek olduğundan kanama ve ödem kapakları hızla şişirir.

Alın,burun ve yanak derisi sıkı olduğundan ödem bu kısımlara daha az yayılır. Çoğu künt travma göze kalıcı hasar vermez,çünkü göz çevresindeki kemik yapılar tarafından oldukça iyi korunmaktadır. Ayrıca kırpma refleksi de gözün önemli dokularının travmaya direkt maruz kalmasını engeller.

Travmatize olan bölgeye

  • Baskı uygulamadan soğuk kompres yapılmalı ve hastanın en kısa sürede sağlık kurumuna ulaşması sağlanmalıdır.
  • Soğuk uygularken buzun kapaklara direkt temasından kaçınılmalıdır. Buzlu suyun içinde batırılan temiz bir bez kullanmak daha uygundur. Bir travma durumunda en önemli konu görme kaybı olup olmadığıdır;görme azalması veya kaybı kesinlikle acilen ele alınması gereken bir konudur.

Göz küresinin delici yaralanmaları da acil cerrahi müdahale gerektiren durumlardır;

  • Göz,steril bir ped ile,üzerine basınç uygulamadan kapatılmalı,
  • Hasta zaman kaybedilmeden sırtüstü yatar pozisyonda en yakındaki sağlık kurumuna nakledilmelidir.

Dr. Ümit Güngör

Total
0
Shares
Related Posts

Migren Aşırı Duyarlı ve Titiz İnsanların Kaderi

Yoğun bir iş gününün sonunda ya da uykusuz kaldığınız bir gecenin sabahında yaşadığınız önemli bir sağlık sorunu...Farklı nedenlerle meydana gelebilse de özellikle migrenin temelinde çoğu zaman mükemmeliyetçilik, aşırı duyarlılık ve titizlik yatıyor.

Rahim Ağzı Kanseri ve Aşısı!

Human Papilloma Virüsler (HPV) çok yaygın görülen, belirti göstermeyebilen ve oldukça bulaşıcı virüslerdir. HPV, belirti göstermeyen bir virüs olduğu için insanlar farkında olmadan başka kişilere bulaştırabiliyor ve virüs yayılabiliyor.
Total
0
Share