Uzun Süren Burun Tıkanıklığı Zeka Gelişimine Engel

Çocuklarda zeka gelişimi olumsuz yönde etkileniyor. Uzun süreli burun tıkanıklığı yetişkinlerde ise kalp hastalıklarına neden oluyor.

Geniz ve burun eti,alerji,burun eğriliği ve sinüzitin neden olduğu burun tıkanıklığının uzun süre devam etmesi halinde,çocuklarda zeka gelişimi olumsuz yönde etkileniyor. Uzun süreli burun tıkanıklığı yetişkinlerde ise kalp hastalıklarına yol açabiliyor.

Burun tıkanıklığı çok sık rastlanan bir durum. Çocuklukta da erişkin yaşta da görülebiliyor. Genellikle basit bir sorun olarak algılandığı için üzerinde pek fazla durulmuyor. Burnun ortasında burun pasajlarını iki eşit yarıma ayıran bir duvar ve yan duvarlarda hastalarımızın burun eti diye tabir ettiği,parmak şeklinde çıkıntılar mevcuttur. Bütün bu oluşumların yüzeyini ise cildimizin devamı pembe renkli mukoza denilen bir halı kaplar. Yan duvarlardaki konka dediğimiz oluşumlar,burun içindeki yüzey alanını artırıyor. Burnun koku alma işlevinin yanı sıra en önemli fonksiyonu,nefes alıp verme organı olması. Nefes alıp verirken konkalar vasıtasıyla hava temizleniyor,nemleniyor ve ısınıyor. Konkalar burnun klimalarıdır. Yazın havayı soğutuyorlar,kışın ısıtıyorlar. Aynı zamanda temizleyip,nemlendiriyorlar.

HAVA KİRLİLİĞİ BURUN TIKANIKLIĞINA YOL AÇIYOR Geçici burun tıkanıklığına yol açan nezle dışında,burun tıkanıklığının başlıca sebebi,organın doğuştan ya da sonradan kazanılan ve anatomik olarak deviâsyon şeklinde tanımlanan eğrilikleri gösteriliyor. Burnun orta bölümünün eğriliği nefes alıp vermeyi-etkiliyor. Ancak tıkanıklığın tek sebebi bu değil. Tıkanıklığa sebep olan etkenler şöyle sıralanabilir:Hava kirliliği,sigara,alerji,burun spreyi bağımlılığı,alkol tüketimi ve atmosfer basıncı değişiklikleri gibi burun mukozasını şişiren,ödemini artıran dış nedenler burun tıkanıklığına başlı başına yol açar. Konkaların anatomik olarak büyük olması,geniz eti büyümesi,polip,sinüzit gibi durumlar da burun tıkanıklıklarına neden olurlar.

Klima organları konkaların,şişip inebilme özelliği bu faktörlere bağlı olarak bozulduğunda uzun süreli kalıcı şişlikler,burun tıkanıklığı ortaya çıkar ve düzeltilmesi gerekir. Geçen 20 yıl içerisinde giderek artan oranda yapılan burun estetik ameliyatları sonrası,ortaya çıkabilen burun kanatlarındaki çöküntü de burun tıkanıklıklarına yol açabilir,bu da tedavisi mümkün bir durumdur.

Prof. Dr. Hasan m. Tanyeri

Total
0
Shares
Related Posts

Aşılar bebeğin doğumu ile başlar!

Aşıdan sonra oluşan antikorlar vücutta uzun süre kalırlar.Mikropla karşılaşma anında mikrobun vücuda girmesine engel olarak hastalık oluşmasını engellerler.
Total
0
Share