Yılda Bir Kez Jinekolojik Muayeneden Geçin

Düzenli olarak her yıl bir kez jinekolojik kontrolden geçmeyi ihmal etmeyin

Düzenli olarak her yıl bir kez jinekolojik kontrolden geçmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu muayenede,başta enfeksiyonlar olmak üzere pek çok jinekolojik hastalığa ve kansere erken tanı konabiliyor,üreme organlarının fonksiyondan değerlendiriliyor.

KORUNMASIZ CİNSEL İLİŞKİ SONRASI HTV TESTİ YAPTIRIN

Korunmasız ilişki;başta AİDS’e yol açan HTV olmak üzere pek çok virüsü bulaşmasına neden oluyor. Tedavide erken tanının önemi şüphesiz çok büyük. Bu nedenle korunmasız ilişkiye girdiyseniz,üç ay geçtikten sonra mutlaka kan tetkiklerini yaparın. Çünkü AİDS,gelişen tıp bilimi sayesinde artık kronik hastalıklar arasında yer alıyor ve hastalar uygun tedavilerle uzun yıllar yaşayabiliyor.

İKİ YILDA BİR PAP SMEAR TESTİ YAPTIRIN

Dünyada,her iki dakikada bir kadın,Human Papilloma Virüsü’nün (HPV) sorumlu tutulduğu rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu kanser türünden korunmanın en etkili yolu ise pap smear testi yaptırmak. Rahim ağzı kanseri uzun yıllar içinde gelişiyor. Bu sürede rahim ağzındaki hücreler,HPV enfeksiyonu gibi bir takım faktörlerle karşılaşarak değişime uğruyor. Pap smear testi ile rahim ağzındaki bu hücresel değişiklikler saptanabiliyor. Böylece henüz kanser gelişmeden,kanser öncesi lezyonlar tespit ediliyor. Bu sayede kanser öncesi dönemde tedavi olanağı doğuyor ve rahim ağzındaki hasta bölgeyi çıkarmak yeterli geliyor.

Menopoz sonrasında vajinal olarak meydana gelen âdet dışı kanamalar veya aşın âdet kanamalarında mutlaka doktora başvurun. Çünkü bu tür kanamaların önemli bir kısmı rallim içini kaplayan ‘endometriyum’dan kaynaklanıyor.

Prof. Dr. Cihan Uras

Total
0
Shares
Related Posts

Güneş Koruyucular ve Etkileri

Yazın yaklaştığı bugünlerde, dün de bahsedildiği gibi, cildimizi güneşten korumanın en vazgeçilmez yollarından biri güneş koruyucu kremlerdir.

Dünya Alerji Haftası 16-22 Nisan

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de allerjik hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Veriler, toplumumuzda her 4 kişiden birinin allerjik hastalıklardan etkilendiğini göstermektedir.
Total
0
Share