1 Temmuz ‘ dan itibaren daha az öleceğiz !

1 Temmuz ‘ dan itibaren çok önemli bir değişiklik oluyor . Ekmekteki tuz oranı azaltılacak . Uygulamayanlara ise ceza var .

1 Temmuz ‘ dan itibaren çok önemli bir değişiklik oluyor . Ekmekteki tuz oranı azaltılacak . Uygulamayanlara ise ceza var .

Yapılan bilimsel araştırmalar tuzun günde 1 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerin yüzde 5,kalp krizine bağlı ölümlerin ise yüzde 3 azalacağını belirtiyor . Uzmanlar ekmekteki bu girişimin bu açıdan umut verici olduğunu ve Türkiye ‘ de hipertansiyona bağlı ölümleri azaltmada etkili olacağını söylüyor . Dünya Tuza Dikkat haftası sebebiyle Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği ile Türk Nöroloji Derneği düzenledikleri basın toplantısıyla tuz tüketimi ve hipertansiyon hastalığına dikkat çekti . Toplantıya Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof . Dr . Şehsuvar Ertürk,Hacettepe Üniversitesi ‘ nden iç hastalıkları ve nefroloji uzmanı Prof . Dr . Mustafa Ancı ve Türk Nöroloji Demeği Yönetim Kurulu Üyesi Prof . Dr . Şerefnur Öztürk katıldı .

EKMEKTEN TUZ GİDİYOR İNME VE KALP KRİZİ AZALTILIYOR
Uzmanlar Sağlık Bakanlığı önderliğinde başlatılan "ekmekle tuz oranının azaltılmasını "önemli bir adım olarak değerlendirdi . Bazı fırınlarda uygulanmaya başlayan ve en geç 1 Temmuz 2012 ‘ de bütün fırınlarda yapılacak olan uygulamaya göre artık ekmeklerde daha az tuz olacak ve 300 gram ekmekte en fazla 1 gram tuz olacak . Eskiden ise ekmekten alınan tuz miktarı günlük ihtiyacın önemli bir kısmını karşılıyordu . Dünya Sağlık Örgütü ‘ nün verilerine göre günde 5 . 8 gramdan daha fazla tuz tüketilmemeli . Türkiye ‘ de ise günde 18 . 04 gram yani maksimum sınırın 3 katından daha fazla oranda tuz tüketiliyor . Bu da birçok insanın her an inme ve kalp krizi ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor .

Toplantıda konuşan Prof . Dr . Şehsuvar Ertürk tuzun 1 gram azaltılmasının inmeye bağlı ölümleri yüzde 5,kalp krizine bağlı ölümleri ise yüzde 3 azaltacağına dikkat çekti . Prof . Dr . Ertürk tuzun 6 gram azaltılması ise inmeye bağlı ölümlerde yüzde 2S,kalp krizine bağlı ölümlerde yüzde 16 ‘ lık bir azalma sağlayacağını öngördüklerini belirtti . DSÖ ‘ nün dünyada . Sağlık Bakanlığının da Türkiye ‘ de yaptığı araştırma sonuçlarını açıklayan Prof . Dr . Mustafa Ancı hipertansiyonun dünyada ve Türkiye ‘de önde gelen ölüm nedenleri içinde 1 . sırada olduğunu açıkladı .

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığını anlayabilmek ve kafamızda canlandırabilmek için, önce bazı anatomik bilgileri bilmemiz gereklidir.
Total
0
Share