1 Temmuz ‘ dan itibaren daha az öleceğiz !

1 Temmuz ‘ dan itibaren çok önemli bir değişiklik oluyor . Ekmekteki tuz oranı azaltılacak . Uygulamayanlara ise ceza var .

1 Temmuz ‘ dan itibaren çok önemli bir değişiklik oluyor . Ekmekteki tuz oranı azaltılacak . Uygulamayanlara ise ceza var .

Yapılan bilimsel araştırmalar tuzun günde 1 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerin yüzde 5,kalp krizine bağlı ölümlerin ise yüzde 3 azalacağını belirtiyor . Uzmanlar ekmekteki bu girişimin bu açıdan umut verici olduğunu ve Türkiye ‘ de hipertansiyona bağlı ölümleri azaltmada etkili olacağını söylüyor . Dünya Tuza Dikkat haftası sebebiyle Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği ile Türk Nöroloji Derneği düzenledikleri basın toplantısıyla tuz tüketimi ve hipertansiyon hastalığına dikkat çekti . Toplantıya Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof . Dr . Şehsuvar Ertürk,Hacettepe Üniversitesi ‘ nden iç hastalıkları ve nefroloji uzmanı Prof . Dr . Mustafa Ancı ve Türk Nöroloji Demeği Yönetim Kurulu Üyesi Prof . Dr . Şerefnur Öztürk katıldı .

EKMEKTEN TUZ GİDİYOR İNME VE KALP KRİZİ AZALTILIYOR
Uzmanlar Sağlık Bakanlığı önderliğinde başlatılan "ekmekle tuz oranının azaltılmasını "önemli bir adım olarak değerlendirdi . Bazı fırınlarda uygulanmaya başlayan ve en geç 1 Temmuz 2012 ‘ de bütün fırınlarda yapılacak olan uygulamaya göre artık ekmeklerde daha az tuz olacak ve 300 gram ekmekte en fazla 1 gram tuz olacak . Eskiden ise ekmekten alınan tuz miktarı günlük ihtiyacın önemli bir kısmını karşılıyordu . Dünya Sağlık Örgütü ‘ nün verilerine göre günde 5 . 8 gramdan daha fazla tuz tüketilmemeli . Türkiye ‘ de ise günde 18 . 04 gram yani maksimum sınırın 3 katından daha fazla oranda tuz tüketiliyor . Bu da birçok insanın her an inme ve kalp krizi ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor .

Toplantıda konuşan Prof . Dr . Şehsuvar Ertürk tuzun 1 gram azaltılmasının inmeye bağlı ölümleri yüzde 5,kalp krizine bağlı ölümleri ise yüzde 3 azaltacağına dikkat çekti . Prof . Dr . Ertürk tuzun 6 gram azaltılması ise inmeye bağlı ölümlerde yüzde 2S,kalp krizine bağlı ölümlerde yüzde 16 ‘ lık bir azalma sağlayacağını öngördüklerini belirtti . DSÖ ‘ nün dünyada . Sağlık Bakanlığının da Türkiye ‘ de yaptığı araştırma sonuçlarını açıklayan Prof . Dr . Mustafa Ancı hipertansiyonun dünyada ve Türkiye ‘de önde gelen ölüm nedenleri içinde 1 . sırada olduğunu açıkladı .

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Milli Kayakçı Aslı Nemutlu Hayatını Kaybetti

ALP Disiplini Milli Takım oyuncusu Aslı Nemutlu hafta sonu düzenlenecek Türkiye Gençler Kayak Şampiyonasına hazırlandığı Erzurum Konaklı kayak merkezinde dengesini kaybedip düşerek boynunu kırdı.
Total
0
Share