10 Adımda Alerjiyi Ailenizden Uzak Tutun!

Birçoğumuz hiç farkında olmadan evimize fazla miktarda mikrop ve alerji tetikleyici taşıyoruz. Gün içerisinde sıkça kullandığınız ürünler bile alerjinizin oluşmasına yol açabiliyor. İşte evinizde gizlenen alerjenleri bulmanızın 10 yolu.

 1. Dumandan ve küllerden uzak durun

Evinizde yanıcı olabilecek, duman çıkmasına yol açan şeylerden uzak durun. Sigara kullanmayın ama yine de içiyorsanız evin içerisinde içmemeye özen gösterin.

2. Evcil hayvanlarınızı yatak odasından uzak tutun

Evet, kediniz veya köpeğinizle uyumak oldukça huzur verici olabilir fakat yatak odasında uçuşan tüyler alerjileri tetikleyebilir. Rahat ve stressiz bir uyku çekmek için evcil hayvanınızı yatak odası dışında tutmalısınız.

3. Ayakkabılarınızı çıkarın

Bazılarımız evin içerisinde ayakkabıyla dolaşmayı normal kabul ederek yaşar, kimimiz ise bunu garipseriz ama sağlığınız için en doğrusu dışarıdan eve taşıyabileceğiniz çok sayıda mikrop ve alerjenlerden kurtulmak amacıyla ayakkabılarınızı eve girerken çıkarmak.

4. Evinizde koku kullanmayın

Oda spreyleri, tütsüler ve kokulu mumların alerjiyi tetikleyebileceğini biliyor muydunuz? Evimizde güzel bir hava oluşturan bu kokular aynı anda alerjinizin başlıca sebeplerinden biri de olabilir.

5. Eşya alırken dikkat

Mobilya ve ev eşyası seçerken kumaş kullanımından kaçının ve kolay temizlenebilir ürünleri tercih edin.

6. Perde ve yatak örtülerinizi yıkayın

Evinizin içinde uçuşan, yatak örtünüze ve perdelerinize yerleşmiş alerjenlerden kurtulmak için perde ve yatak örtülerinizin temizliğine özen gösterin.

7. Nem miktarı çok önemli

Fazla nem ve rutubet küf ve akarların ortaya çıkmasındaki en büyük etkenler arasında yer alır.  

8. HEPA (Yüksek Verimli Partikül Yakalama) filtresi kullanın

Elektrik süpürgenizin ve ocak üstü aspiratörünüzün filtresinin en ufak parçacıkları yakalayabilecek özellikte olmasına dikkat edin.

9. Fayans ya da ahşap tercih edin

Evinizin zemininde fayans ya da ahşap tercih etmeniz çok daha kolay temizlenebilir bir eviniz olmasına kolaylık sağlayacaktır.

10. Mutfakta ve banyoda aspiratör kullanın

Aspiratör kullanmak bir şeyler pişirirken daha az buhar ve nem oluşmasını sağlar.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Alerji Aşıları Nedir?

Alerji aşıları immünoterapi denilen tedavinin bir türüdür. Her alerji aşısı alerjik reaksiyonları tetikleyen belirli madde veya maddelerden az miktarda içerir. Bunlara alerjen denir.
Total
0
Share