Aşırı Kilo Verme Sonrası Vücudunuz Sarkmasın!

Kilo kaybı sonrası vücut şekillendirme operasyonu ile vücutta düzgün konturlu, daha normal bir görünüş sağlanır.

Kilolu kişiler önemli miktarda kilo kaybı sonucu deri ve doku elastikiyetini genellikle kaybeder. Bunun sonucunda:

 • Üst kolda sarkma ve gevşeme,
 • Memeler dümdüz ve meme uçları aşağı bakar konumda,
 • Karın bölgesinde katlanma,( Alt sırt alanına kadar uzanabilir )
 • Kalça,kasık ve uyluk deri ceplerinde sarkmaya neden olabilir.

Önemli kilo kaybından sonra vücut şekillendirme operasyonunda alttaki dokunun şekli ve tonusu desteklenir,aşırı sarkan yağ ve deri alınır. Sonuç olarak vücutta düzgün konturlu daha normal bir görünüş sağlanır.

Büyük bir kilo kaybı sonrası vücut şekillendirme operasyonuna geçmeye karar vermeden önce,kilo sabitlenmelidir. Eğer kilo vermeye devam ederseniz,deride sarkma cepleri oluşmaya devam edecektir. Hızlı kilo geri alımı ihtimali yeniden varsa,zaten zayıflamış ve incelmiş deri daha fazla strese maruz kalır,buna bağlı olarak cilt çatlakları ve geniş izler görünür olacaktır.

Vücut şekillendirme için uygun adaylar şunlardır:

 • Her yaştan yetişkinlerde kilo kaybı stabilize ise
 • İyileşmesini bozan veya cerrahi riski artırabilir tıbbi durumlar yoksa (Sağlıklı bireyler)
 • Vücut şekillendirme operasyonunda olumlu ve gerçekçi hedefleri olan bireyler

Operasyon öncesi görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Sonrasında genel sağlık durumunuz,vücudunuzdaki yağ miktarı ve dağılımı,cildinizin sarkıklığı ve fazlalığı,deri kalitesini değerlendirilir. Bu muayene sırasında;geçirdiğiniz hastalıklar,halen mevcut sağlık problemleriniz ( şeker hastalığı vb),alışkanlıklarınız (sigara,içki vb) ve kullandığınız ilaçlar (aspirin,sakinleştirici vb) hakkında doğru ve ayrıntılı bilgi alınır. Sizin beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu değerlendirilir. Bu muayene sırasında anestezi tipi,kaç gün hastanede kalacağınız ve operasyon sonrası konuşulur. Ayrıntılı olarak vücut incelenir ve ölçümler alınır. Tıbbi kayıt için fotoğraf çekilir.Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Operasyon zamanına hazırlık

 • Soğuk algınlığı yada başka bir enfeksiyon,operasyonunun ertelenmesine sebep olabilir.
 • Operasyon günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir
 • Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
 • Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
 • Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın,saç jölesi kullanmayın,rahat kıyafet giyin,takılarınızı evde bırakın.
 • Operasyontan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
 • Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
 • Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Kilo verme sonrası estetik operasyonda şu işlemler yapılır:

 • Alt vücut kaldırma:karın,kalça,kasık ve uyluk dış sarkmaları düzeltmek,
 • Meme dikleştirme:meme sarkmalarını düzeltmek,
 • Kol kaldırma:Üst kol sarkması düzeltmek,
 • Uyluk kaldırma:iç,dış ve orta uyluk sarkma düzeltmek,
 • Tüm vücut şekillendirme operasyonlarında aşırı cilt fazlalığını almak gerekir. Birçok durumda,bu kesikler geniş olabilir. İnsizyon uzunluğu ve lokasyonu alınacak fazla deri miktarı ve bulunduğu yere bağlıdır. Kesi izleri genellikle pek görünmeyen ve gizli kalan yerlerden yapılır.
 • Alt vücut germe,tam bir alt vücut germe işlemi kalça,karın,bel,ve uyluk dış derideki sarkmalar tek operasyonla veya aşamalı operasyonlarla tamamlanır. İnsizyon desenleri değişir ve fazla deri ve yağ almak için vücudun çevresinde çevresel bir kesi gerekebilir.
 • Meme Dikleştirme;sarkmış göğüsleri kaldırmak için yapılacak insizyon deseni sarkmanın derecesine göre belirlenir. Bunlar arasından meme başı çevresinde,lolipop şekeri benzeri ve ters ‘T’ şeklinde insizyonlar yapılabilir. Sarkmış bir göğüste dikleştirme operasyonu ile birlikte,silikon meme protezi meme şeklini ve boyutlarını geliştirmek için tavsiye edilebilir.
 • Kol Germe;üst kollarda sarkmada,üst kolun iç veya arka boyunca uzanan koltuk altı bölgesinden bir kesi ile tedavi edilir. Bu insizyon desenleri sarkmanın derecesine göre değişir.
 • İç Uyluk Germe;uyluk yeniden şekillendirilmesi uyluğun iç kısmı boyunca yapılan insizyonlarla düzeltilir. İnsizyon deseni sarkmanın derecesine bağlı olarak değişir.
 • Dış Uyluk Germe;uyluk dış hatlarını düzeltmek için kalça çevresinden kasık bölgesine uzanan bir insizyon gerekebilir. Bu insizyon deseni sarkmanın derecesine bağlı olarak değişir.

Anestezi türü
Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon süresi
Operasyonda yapılacak işleme bağlı olarak değişir

İyileşme süreci

 • Birkaç gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç hafta alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Kabuledilebilir skar izleri biraz görünür olacaktır ancak genel olarak iyi sonuçları uzun ömürlüdür. Bir kilo verme sonrası estetik operasyondan sonra sonuçları hemen görünür.Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir,izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen insizyon izleri kıvrım hatlarında ve bikini altında saklanabilecek şekilde bırakılır. Uyluk bölgesi sarkıklığı olan hastalar için iyi sonuç verir. Hastaların çoğunda,düzenli egzersiz ve diyetle iyi sonuç yıllarca korunabilir. Ödemi çözmek,dokuları desteklemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için özel bir giysi birkaç hafta giydirili.Büyük kilo kaybını takiben vücut şekillendirme operasyonunun muhtemel riskleri şunlardır:skar,hematom,enfeksiyon,sıvı birikim,kötü yara iyileşmesi,cilt kaybı,kan pıhtıları,uyuşukluk veya deri hissi diğer değişiklikler,anestezi riskleri,deride renk değişikliği ve / veya uzun süreli şişlik,asimetri,tekrarlayan cilt gevşekliği,derin ven trombozu,kalp,akciğer komplikasyonları,revizyon cerrahisi gibi.Aşırı bir kilo kaybı sonrasındaki bir vücut şekillendirme operasyon sonuçları hemen hemen görünür. Vücut şekillendirme operasyonlarının nihai sonuçları 1 yıl sonra net olarak görülür.

Aşırı kilo verme sonrası estetik maliyeti
Maliyet her zaman elektif cerrahi bir husustur. Kilo verme sonrası estetik operasyon fiyatları çok çeşitlilik gösterir. Cerrahın eğitiminin,deneyiminin yanı sıra coğrafi konumu,çalıştığı hastane gibi durumlara da bağlıdır.

Maliyeti şunları içerebilir:
Cerrahın ücreti,hastane veya cerrahi tesis maliyeti,anestezi ücreti,ilaçlar,post-cerrahi giysiler,tıbbi testler.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts

2012 Kongreleri

2012 yılının gelecek aylarında gerçekleşecek kongrelerin tarihleri ve mekanları:
Total
0
Share