Az Az Yemek Metabolizmayı Hızlandırır

İnsanda günlük alınan ve yakılan kaloriler dengede olursa kilo sabit kalır. Gıda ile alınan kaloriler artar, yakılan kaloriler azalır ise kilo alma, bunların aksi olur ise kilo verme gerçekleşir.

AZ AMA SIK SIK YEMEK METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

İnsanda günlük alınan ve yakılan kaloriler dengede olursa kilo sabit kalır. Gıda ile alınan kaloriler artar,yakılan kaloriler azalır ise kilo alma,bunların aksi olur ise kilo verme gerçekleşir. Genel kanı günlük enerji tüketiminin sadece hareket etme ile olduğu şeklindedir. Halbuki bireyde günlük enerji tüketimi (kalorilerin yakılması) yüzde yetmiş bazal metabolizma,yüzde on vücut ısısını korurken harcanan enerji (termogenez),sadece yüzde yirmi ise beden hareketleri ile olur.

UZUN SÜRE AÇ KALMAYIN

Buna karşılık uzun süreli açlıklar metabolizmanın yavaşlamasına yol açmaktadır. Bu sebeple uzun süreli açlıklar,çok düşük kalori ile beslenme hem sağlıklı değildir,hem de zayıflama yönünden etkinlikleri sınırlıdır.

Bayanlarda metabolizma hızı erkeklere göre biraz daha yavaştır. Bunda bayanların erkeklere göre daha fazla yağ ve daha az kas dokusuna sahip olmaları rol oynar.

Vücuttaki kas dokusu metabolizma hızını olumlu yönde etkiler.

Yaşlanmanın doğal sürecinde metabolizmanın yavaşlaması da yer ahr.

"Anti-aging"adı da verilen yaş alma ile elde edilen olumsuzlukların önlenmesi çabalarında metabolizma hızında düşmenin önüne geçmek de önemli yer tutar.

Doç. Dr. Rüştü Serter
Diyabet Kliniği Endokrinoloji

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Meme Estetiği Kadına Özgüven Veriyor

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme operasyonunu düşünün. Daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonunu birleştirerek düşünün.
Total
0
Share