Balığın Bir Faydası Daha! Tiroit ve Beslenme

Tiroid hastaları doktor kontolünde ilaç kullanımının dışında yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Ülkemizde yaygın olarak görülen hiporitodi hastalığı beslenme açısından da önemli bir hastalıktır.

Tiroid bezi bir endokrin bezdir. Tiroid bezinden T3 ve T4 isimli 2 hormon salgılanır. Bu hormonlar vücudumuzda metabolizmamızı düzenler ve metabolizma hızını kontrol eder. Hormonlar çok salgılanırsa;metabolizma hızlanır,kalp hızı artar,kilo kaybı oluşur ve buna hipertiroidi denir. Hormonlar az salgılanırsa ise;metabolizma yavaşlar,kalp hızı yavaşlar,kilo artışı olur ve buna da hipotiroidi denir.

Hipotriodi hastalarında beslenme ipuçları;
•Öncelikli olarak olarak;kişinin kan bulguları,yaş,boy ve ağırlığına bağlı olarak alması gereken kaloriyi dengeli olarak öğünlerinde tüketmesi gerekir.

•Omega-3 kaynağı balığın haftada en az 2 kez tüketimi tiroit fonksiyonlarını olumlu etki yarattığı bilinmektedir.
•Sebze ve meyve ile yeteri kadar A,C ve E vitamini gibi antioksidan vitaminleri alanlarda tiroid kanseri daha az görüldüğünden bol sebze ve meyve yenmelidir.
•Lif oranında ve B vitamini açısından zengin olan tam tahıllı ürünler tüketmeye özen gösterin. Tam buğday ekmeği,kepekli makarna,kepekli pirinç gibi…
•Ayrıca lif yönünden zengin ve bitkisel protein olan kurubaklagilleri de beslenme planınızda haftada 1 kez mutlaka yer verin.
•Diyetinizle,ihtiyacınıza uygun,yeterli düzeylerde iyot (iyotlu tuz,deniz ürünleri) almaya özen gösterin.
•Hindistan cevizi,balık ve keten tohumu tiroit bezinizin daha iyi çalışmasını sağlar.
•Kafein,alkol,sigara ve şeker tiroit bezi için zararlıdır. Bunların az tüketilmesi gerekir.
•Çinko eksikliğinde de tiroit hormon metabolizması bozulur. Bu nedenle çinkodan zengin olan peynir,sığır eti,kepekli ekmek,tavuk,yumurta sarısı,süt ve süt ürünleri,balık,patates,ceviz,badem,tam tahıllar,kuru fasulye,lahana,ay çekirdeği ve kuzu eti gibi gıdalarla beslenmek tiroit sağlığımız için gereklidir.
•Tiroit hormonu için önemli olan selenyum seviyesi dengede tutmak için selenyumdan zengin besinler tüketin. Selenyum kaynakları;Ceviz,et,sakatatlar,balık ve kabuklu deniz ürünleri,kepekli unlar,süt ürünleri,sebze ve meyveler ve yumurta…
Selenyum eksikliğinde vücutta E vitamini azalır ve tiroid bezi iltihabı daha sık görülür. Bu nedenle selenyum ve E vitamini birlikte vermek daha faydalıdır.
•E vitamininde zengin besin olan;bitkisel yağlar,zeytinyağı,mısırözü yağı,ayçiçek yağı,buğday tohumu,baklagiller,yeşil yapraklı sebzeler,soya fasulyesi,keten tohumu,badem,fındık,kabak çekirdeği de iyodun emilimini arttırır.
•Tiroit hormonlarının çalışmasını azaltan yiyecekleri (guatrojenik besinler) aşırı almamalısınız. Brokoli,turp,brüksel lahanası,lahana,karnabahar,hardal,kırmızı turp ve şalgam guatrojenik besinlerdir. Guatrojen maddeler pişirilince azalacağı için,pişmiş olarak tüketilmesi daha faydalıdır.
•Düzenli egzersiz yapın. Unutmayın ki egzersiz,tirod bezinin salgısını dengeler. Metabolizma yavaş çalışıyor iken egzersizle ve kas kütlesinin artırımıyla metabolizma hızı artırılabilir.

Dyt. Elif Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara erken tanı konulup,tedavi edilmesi hem kişinin daha az zarar görmesini sağlarken,başkalarına bulaşmanın azalmasında önemlidir.
Total
0
Share