Bazal Vücut Sıcaklığı

Bazal vücut sıcaklığı aynı zamanda doğurganlık bilinci bazlı yöntemler de denilen doğal aile planlaması türlerinden biridir.

Bazal vücut sıcaklığı, tam dinlenme halindeki vücut sıcaklığıdır. Yumurtlama döneminde bu sıcaklık hafif derecede artabilir. En doğurgan haliniz sıcaklık artmadan önce 2-3 günlük süreçte gerçekleşir. Her gün bazal vücut sıcaklığınızı ölçerek yumurtlama döneminin ne zaman başlayacağını tahmin edebilirsiniz. Ve böylece hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zaman dilimini belirleyebilirsiniz.

Hamile kalmayı umuyorsanız bazal vücut sıcaklığı yöntemiyle cinsel ilişki için en uygun zamana karar verebilirsiniz. Benzer şekilde hamile kalmak istemiyorsanız bazal vücut sıcaklığı yoluyla korunmasız seksten kaçınmanız gereken zamanı belirleyebilirsiniz.

Neden yapılır

Bazal vücut sıcaklığı, doğurganlık zamanını belirleyerek ne zaman korunmasız seks yapılacağını ne zaman kaçınılması gerektiğini belirlemek için kullanılır. Doğurganlık ya da doğum kontrolü olarak bazal vücut sıcaklığını takip etmek ucuz ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Bazı kadınlar bazal vücut sıcaklığını dinsel sebeplerden dolayı kullanabilmektedir.

Bazal vücut sıcaklığı aynı zamanda hamileliği tespit etmek için de kullanılabilir. Yumurtlama döneminin ardından 18 gün veya daha fazla seyreden bazal vücut sıcaklığı artışı hamileliğin erken bir göstergesi olabilir.

Bazal vücut sıcaklığı yöntemi servikal mukus metodu gibi diğer aile planlaması yöntemleriyle birleştirilebilir. Bu bileşim bazen semptotermal yöntem olarak adlandırılır.

Riskler

Doğurganlığı teşvik etmek amaçlı bazal vücut sıcaklığı yöntemi herhangi bir riske sahip değildir.

Benzer şekilde, doğum kontrolü amaçlı kullanımının da doğrudan riski yoktur fakat cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için koruma sağlamaz. Ayrıca aile planlama yöntemlerinin en etkisiz yollarından biridir. Servikal mukus yöntemi gibi diğer doğurganlık bilinci bazlı metodlarla birlikte bazal vücut sıcaklığı yöntemini kullanan her 100 kadından 25’i tipik kullanımın ilk 1 yılında hamile kalmaktadır.

Doğum kontrolü için bazal vücut sıcaklığı yöntemini kullanmak motivasyon ve dikkatlilik gerektirmektedir. Hamile kalmak istemiyorsanız siz ve partneriniz her ay doğurganlık döneminde seks yapmaktan ya da doğum kontrolü olarak bariyer yöntemini kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bazal vücut sıcaklığı birtakım faktörler tarafından etkilendiğini göz önünde bulundurunuz:

 • Hastalık
 • Stres
 • İş vardiyaları
 • Bölünmüş uyku döngüsü ya da aşırı uyuma durumu
 • Alkol kullanmak
 • Seyahat ve saat dilimi değişiklikleri
 • Jinekolojik rahatsızlıklar
 • Belirli ilaçlar

Ayrıca bazı kadınların yumurtlama döneminde, bazal vücut sıcaklığında gözle görülebilir bir değişim meydana gelmez.

Nasıl hazırlanılır

Bazal vücut sıcaklığını takip etmek özel bir hazırlık gerektirmez. Fakat bu yöntemi doğum kontrolü amacıyla kullanıyorsanız şu durumlarda sağlık hizmeti görevlinize danışın:

 • Yakın zamanda doğum yapmış veya doğum kontrol hapı ya da diğer hormonsal kontraseptifleri bırakmışsanız
 • Çocuk emziriyorsanız
 • Menopoz dönemine yaklaşmışsanız

Karşılaşabileceğiniz durumlar

Bu yöntemi kullanırken:

 • Sabahları yataktan kalkmadan önce bazal vücut sıcaklığınızı ölçün. Dijital oral ya da bazal vücut sıcaklığını ölçmek için tasarlanmış diğer aletleri kullanın. Doğru bir sonuç elde etmek için her gece en az 6 saat uyuduğunuzdan emin olun. Bazal vücut sıcaklığının düzeni hakkında bir belirlemeye varmakta zorluk çekiyorsanız sıcaklığı vajina ya da rektal yollardan ölçmeye başvurabilirsiniz. En kesin sonuçlar için, sıcaklığı sürekli aynı yöntemi kullanarak ölçün.
 • Sıcaklık ölçüm sonuçlarını bir şabolan oturtun. Günlük sonuçlarını kaydedin ve bir düzen olup olmadığını kontrol edin. Yumurtlama döneminde genellikle 1 derecenin altında bir artış görülür. 3 ya da daha fazla gün boyunca sabit kalan hafif artış yumurtlama döneminin başladığına işaret edebilir.
 • Doğurganlık döneminde seksi dikkatli bir şekilde planlayın. En doğurgan olduğunuz süreç bazal vücut sıcaklığının yükselmesinden önceki 2-3 günlük süreçtir fakat spermler üreme kanalında 5 güne kadar yaşayabilir. Hamile kalmak istiyorsanız, seks yapmak için doğru zaman bu süreçtir. Hamile kalmaktan kaçınmak istiyorsanız, korunmasız seks her ay, regl döneminin başlangıcından bazal vücut sıcaklığının yükselmesi sonrası 3-4 güne kadar sakıncalıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Dörtlü Tarama Testi Nedir?

Aynı zamanda dörtlü marker veya en kısa haliyle dörtlü test olarak bilinen dörtlü tarama testi hamile bir kadının kanındaki maddelerin seviyelerini ölçen bir doğum öncesi testidir.

Bel Ponksiyonu

Lumbar ponksiyonu (spinal tap) lumbar bölgesinde, belde gerçekleştirilir. Bu prosedür sırasında serebrospinal sıvı örneği (beyin ve omurgayı çevreleyerek hasar almasını engelleyen sıvı) almak için iki lumbar kemiği (omur) arasına iğne enjekte edilir.
Total
0
Share