Bel Ağrınız mı var? Evde Yapılan Bu Hatalara Dikkat!

Bel ağrısını tetikleyen hataları keşfederek ağrılardan kurtulun!

Bazı insanlar için gündelik işler bel ağrısı anlamına gelmektedir. ABD’de insanların yüzde 90 oranında hayatlarının bir noktasında bel ağrısından yakındığı ve genellikle günlük rutin faaliyetleri sırasında meydana geldiğini söylüyor. Fakat bazı durumlarda suçlu kişinin kendisi olmayabiliyor,ağrıyı tetikleyen unsurlar bir şekilde kişiyi buluyor. Sorumluları çok uzaklarda aramamak gerek:ev temizliği, bahçe işleri vb. birçok günlük rutin bel ağrısının asıl sorumlusu olabiliyor.

1) Paspas, Kürek Veya Süpürge Kullanmak

Yapılan hata: Birçok insan bel ağrısını süpürge kullanırken yaşar, görülmesi güç noktalara erişmek isterken ya da aynı pozisyonda uzun süre sabit kaldıktan sonra yapılan ani bir hareket bel ağrısına yol açan başlıca hatalardandır. Ayrıca tekrar tekrar belinizi bükmeniz kollarınızı ve ulaşan arka kaslarınızı zorlayabilir.

Çözüm: İşin kilit noktası kalçanızı ve omuzlarınızı doğru ve senkron bir şekilde hareket ettirmekten geçiyor. Tüm bu faaliyetleri yaparken belinizi olabildiğince bükmemeye çalışmalısınız. Tek ayağınızla ileriye adım attığınızda vücudunuzun üst kısmını olabildiğince dik tutmaya çalışarak dizinizi hafifçe bükün. Bunu uygulamak vücudun gerilmesini azaltacaktır.

2) Bulaşık Yıkamak

Yapılan hata: Elde bulaşık yıkarken lavabonun derin olması sırt ağrısı açısından zararlı olabilir. İnsanlar genellikle en alta erişmek için boynu bükük ve eğik bir duruş sergiler. Bu duruş, omurga ve arka yumuşak dokulardaki diskleri ağırlaştırmaktadır. Ağırlaşan diskler de bel ağrısının ortaya çıkmasına yol açar.

Çözüm: Çoğu kişinin aklına gelmez fakat lavabonun altındaki dolap kapılarını açarak ayaklarınızı oraya koyabilirsiniz. Oturmanız için rahat bir şey bulup,ayaklarınızı da bu şekilde koyduğunuz zaman bel ağrısını azaltabilirsiniz.

3) Çamaşırları Ve Eşyaları Toplamak

Yapılan hata: Eğilerek yatak altlarına bakıp kayıp eşyaları aramak bel ağrısına yol açabilir. Bulaşık yıkamayla benzer şekilde belin bükülmesi belinizin gerilmesine yol açacaktır.

Çözüm: Bu aşamada farklı bir strateji uygulayabilirsiniz. Mesela yatağın altına kaçan bir eşyayı almak için sağ elinizle uzandığınızda sol bacağınızı yukarıya kaldırarak kendinizi dengeleyebilirsiniz. Eğer ekstra desteğe ihtiyacınız olursa,yakındaki bir yüzeye sol elinizi koymalısınız. Eğer sol elinizle almak istediğiniz eşyaya uzanıyorsanız destek almak ve dengelemek için ters el ve ayağınızı kullanmanız gerekir.

Elinizle erişmek istediğiniz eşya ne kadar uzak olursa, vücudunuzu dengelemek için ayağınızı bir o kadar yükseğe kaldırmanız gerekir. Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler bel ağrısını azaltabilir, hatta doğru şekilde uygulandığında tamamen ortadan kaldırabilir. Unutmadan! Bel ağrısının belirtileri bir aydan fazla sürerse ya da kötü hissederseniz tıbbi yardım istemeniz gerekir. Bu tarz problemler ciddi sorunların uyarıcı işaretleri olabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share