Beslenme Şekli Selülit Oluşumunu Etkiler mi?

Dyt. Aslı İçingür selülit oluşumunda beslenmenin rolünü anlattı.

Kilolu olmakla selülitin bir ilişkisi var mıdır?

Selülit hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan genel düzensizliğin sonucudur. Daha çok ergenlik hamilelik,premenapoz döneminde sıklığı artar. Kilo ile yani yağ hücrelerinin büyümesi ve şişmesi ile derinin altındaki yağ damlacıklarının birikmesi arasında direk bir bağ yoktur.Sadece şişmanlıkta yağ hücreleri öndeki deri altındaki yağ damlacıklarını ileri doğru itekler ve daha çok görünmesini sağlar.

Selülitten korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Selülitten korunmak için öncelikle kalp damar sağlığımızı destekleyici beslenmemiz gerekiyor. Çünkü selülit,dolaşım bozukluğu,varis olan bireylerde sıklıkla görülür. Bunun için günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek çok önemlidir. C vitamini,çinko,flavonoid içerikli meyveler,kılcal damarları koruyarak çatlamaları önleyerek kan dolaşımını hızlandırır. Portakal,greyfurt,limon,kivi,çilek gibi C vitamininden zengin olan meyveler ile yeşil ve koyun renkli sebzeleri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kalp damar sağlığı için oldukça önemli olan flavonoidleri de unutmamak gerekiyor. Flavonoid kötü kolesterolün yol açtığı oksidasyon durumunu ve damar çeperlerinin kalınlaşmasını önlüyor. Siyah çayda,siyah üzümde,greyfurt suyunda,soğanda flavonoid maddesi yüksek oranda bulunuyor.

Hangi yiyecekler selülite neden olur?

Spesifik bir besin selülite neden olur diyemeyiz. Genel beslenme uyumu bu konuda tartışacağımız bir nokta. Aşırı tuzlu,rafine gıdalardan zengin,basit şeker oranı yüksek,gazlı ve şekerli içecekleri içeren,sebze ve meyve açısından fakir bir beslenme planı uzun vadede selülit oluşumunu tetikleyecektir.

Hangi yiyecekler selüliti geçirmeye yardımcı olur?

Selülit oluştuktan sonra hiç bir spesifik besin selüliti geçiremez. Yukarıda da anlattığımız gibi oluşmadan önceki periyod çok önemli. Düzenli egzersiz,sebze meyve tüketimi,az yağlı az tuzlu bir beslenme tarzı selülit oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır.

Hangi vitamin ve mineraller selüliti önler?

C vitamini,çinko,potasyum,flavonoid içerikli meyveler,ananas özünden elde edilen bromelain maddesi selüliti önleyen vitamin ve minerallerin öncüleridir.

Hızlı kilo alıp vermek selülite yol açar mı?

Selülit deri altında meydana gelen dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir oluşumdur. Hızlı kilo alıp vermenin selülite direk bir etkisi yoktur. Ancak derideki esneme ve gevşemeler sonucunda çatlaklar oluşabilir. Bunun da tedavisi oldukça zordur.

hamilelikte beslenme

Dyt. Aslı İçingür

Total
0
Shares
Related Posts

Genç Erkekler Erken Andropoza Dikkat!

Andropoz erkeklik hormonu düşüşü ve buna eşlik eden cinsel/fiziksel aktivite azalması ile birlikte sperm sayısı azalmasıdır. Genellikle 50 yaştan sonra başlar ama 30 yaşında bile görülebilir.
Total
0
Share