Cerrahın Sağ Kolu: 3 Tesla MR

3 Tesla MR, ileri teknoloji ürünü bir görüntüleme cihazı. Tüm vücudun görüntülenmesinde kullanıldığı gibi, beyin ameliyatlarında sağladığı hızlı görüntülerle, tümörün temizlenmesine yardımcı oluyor.

3 Tesla MR,ileri teknoloji ürünü bir görüntüleme cihazı. Tüm vücudun görüntülenmesinde kullanıldığı gibi,beyin ameliyatlarında sağladığı hızlı görüntülerle,tümörün temizlenmesine yardımcı oluyor. Ameliyat yapılırken de görüntü elde edilebilmesi özelliği sayesinde cerrah,ihtiyaç duyduğu her noktada,hastayı uyandırmadan ve ameliyat bölgesini kapatmadan steril bir ortamda tetkik yapabiliyor. Bu da cerrahın,ulaşılması zor bölgelerde bile tümörün büyüklüğü ve yerleşimi konusunda bir fikir elde etmesi anlamına geliyor. Kalıntıların tümüyle temizlenememesi,fonksiyonel alanlarda hasar oluşması,hatalı bölgelere işlem yapma gibi riskler ortadan kalktığı için ikinci ameliyata gerek duyulmuyor. Böylece ameliyat,tek aşamada sonlandırılabiliyor.

3 Tesla MR’ın avantajları
  • Düşük teslalılara göre daha sağlıklı veri elde ediyor. 3 Tesla MR cihazı ile daha önce kullanılan düşük teslalı MR’lara göre hem ameliyat sırasında hem de sonrasında çözünürlüğü yüksek ve hızlı veriler elde edilmesi,uzmana daha sağlıklı veri sağlayabiliyor. Cihaz bunu;güçlü manyetik alanı ile gerçekleştiriyor. Daha önce kullanılan 1.5 Tesla MR cihazına göre,iki kat manyetik alan gücü yaratarak dokulardan daha fazla sinyal alınması yöntemiyle çalışıyor.
  • Daha hızlı çalışıyor. Diğer cihazlardan çok daha hızlı çalışıyor. Bu özellikle beyin ameliyatlarında önem kazanıyor. Ameliyat sırasında cerrahın ihtiyaç duyduğu anda,hastayı uyandırmasına ve ameliyat bölgesini kapatmasına gerek kalmadan,görüntü alınabiliyor. Özellikle cerrahın ulaşılması zor bölgelerde tümörün büyüklüğü ve yönü konusunda doğru bilgiye ulaşamama endişesi de ortadan kalkıyor. Görüntülerin yine ameliyat sırasında değerlendirilmesiyle,ameliyatın başarı şansı yükseliyor.
  • İkinci ameliyat riski ortadan kalkıyor. Intraoperatif MR kullanılmadan yapılan ameliyatlarda çeşitli riskler ortaya çıkabiliyor. Bu ameliyatlarda;mikroskopla görülmeyecek kadar küçük olması ya da beynin dokusuyla aynı renkte olması gibi nedenlerle kalıntılar tespit edilemiyor. Oysa beyin tümörü ameliyatlarında bu nedenlerden dolayı kalıntı kalma olasılığının yüzde 30-40 civarında olduğu biliniyor. Ameliyattan sonra hasta,yoğun bakıma alınıyor. Hasta yoğun bakımda 24 saat kaldıktan sonra çekilen MR görüntüsüyle,kalıntı olup olmadığı hakkında kesin karar verilebiliyor. Eğer MR’da bir kalıntı saptanırsa,ikinci ameliyat kararı alınıyor. İşte intraoperatif özelliği sayesinde,kalıntılar ameliyat sırasında tamamen saptanabildiği ve alındığı için ikinci ameliyata ihtiyaç duyulmuyor.
  • Beyindeki kalıntı ihtimali sıfıra düşüyor. 3 Tesla MR cihazı sayesinde operasyon sonrasında beyinde kalıntı ihtimali sıfıra iniyor. Elde ettiği görüntüler sayesinde gözden kaçabilecek tüm kalıntılar ortaya çıkıyor. Böylece cerrahın bu kalıntıları da alabilmesi için doğru veri sağlanmış oluyor. Kalıntı kalmasının kötü sonuçlarından biri,tümörün bu kalıntılardan tekrar büyüme riskinin olması. Büyüyen tümör,yaşam kalitesini düşürebiliyor ya da yaşamını yeniden tehdit edebiliyor. Tümörün tamamen çıkarılmasının sevindirici bir başka sonucu da var:Nüks eden kötü huylu beyin tümörlerinde,nüks süresi uzuyor.
  • İşlem bölgesi,kesin olarak saptanıyor. Beyin çok hassas bir yapıya sahip olduğu için cerrahın ameliyat sırasında büyük bir titizlikle hareket etmesi gerekiyor. Dolayısıyla tümörün,küçük kalıntıların ve damar anomalilerin bulunduğu bölgelerin çok iyi tespit edilerek işlem yapılması önem kazanıyor. Ancak bu noktada cerrah,bir başka önemli sorunla karşı karşıya kalıyor. Kafatası açıldığı zaman,beyin çok hafif de olsa yer değiştirme özelliğine sahip bir organ. Bu yüzden ameliyat öncesinde çekilen MR görüntüleri dikkate alındığında hatalı bölge üzerinde işlem yapma riski ortaya çıkıyor. Bu durumda;küçük bir hata bile hastanın tedavi şansını düşürebiliyor. İşte intraoperatif 3 Tesla MR cihazı ile hatalı bölge üzerinde işlem yapma riski ortadan kalkıyor.
  • Ameliyata bağlı yan etkiler ortadan kalkıyor. Beynimizin ‘konuşma’ve ‘vücudun karşı tarafını oynatma’gibi fonksiyonel alanlarını,beyne bağlı olan liflerin tümöre olan yakınlığını ve o noktaya ne kadar baskı yaptığı gibi unsurlarını da ameliyat sırasında,intraoperatif 3 Tesla MR cihazıyla rahatlıkla tespit etmek mümkün.
Cerrahi müdahale esnasında ihtiyaç duyulan her noktada MR çekilerek tümör ile lifler arasındaki bağlantı kontrol edebiliyor. Bu sayede hastanın felç olması ya da konuşma yeteneğinin kaybolması gibi ciddi riskler de ortadan kaldırılıyor.

Cerrahın en büyük yardımcısı…

Araştırmalar beyin tümörünün çıkartılma miktarı ile hastanın yaşam süresi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteriyor. Tümör tamamen çıkarıldığında hastanın yaşam süresi uzuyor. İşte bu yüzden tüm cerrahlar,tümörün tamamen çıkarılmasına büyük önem veriyorlar. Tümörün tamamen çıkarılmasını sağlamak içinse,ameliyattan önce ultrason,sonrasında navigasyon teknolojisi kullanıyorlar. Cerrahların başarı şansını yükselten ileri teknoloji ürünü başka olanak ise,intraoperatif 3 Tesla MR. Günümüzün en gelişmiş görüntüleme yöntemi olan intraoperatif 3 Tesla MR,ameliyat sırasında istenilen alandan elde ettiği görüntülerle,cerrahların en büyük yardımcısı konumunda.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Hipertansiyona Karşı Spor Yapın

Hipertansiyonun gelişiminde, çevresel ve kalıtsal faktörlerin rolü büyüktür. Çevresel faktörlerden kilo fazlalığı, hareketsiz yaşam tarzı, sigara kullanımı, aşırı tuz tüketimi, yoğun stresli yaşam bu hastalığın varlığı iyi bilinen risk faktörleridir.
Total
0
Share