Cildiniz İçin Her Gün Bir Avuç Çilek !

Işıl ışıl parlayan , gergin ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için kozmetik ürünlere servet harcamak gerekmiyor .

Işıl ışıl parlayan,gergin ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için kozmetik ürünlere servet harcamak gerekmiyor .

İşte size,sağlık ve güzellik katacak besinler;

  • Günde 8 bardak su için: Vücut ağırlığımızın yüzde 60 ‘ ı sudan oluşuyor .
  • Her gün 1 kâse kadar az haşlanmış brokoli yiyerek cildinize bol miktarda A ve C vitamini sağlayabilirsiniz .
  • Her gün veya gün aşırı tüketeceğiniz bir avuç çilek cildinize C vitamini açısından destek verecektir .
  • Her sabah kahvaltıda C vitamininden zengin maydanoz tüketerek cildinizin bağ dokusunu destekleyebilirsiniz .
  • Haftada 1-2 kez somon balığı yiyin:Omega 3 yağ asitleri tarafından zengin olan besinler cilt sağlığını korumak gibi önemli bir rol üstlenirler . Omega 3 deposu olan somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 1-2 defa tüketmeye özen gösterin .

BUNLARI YAPIN

  • Peeling yaptırın: Cildin üst tabakasının hafifçe soyularak uzaklaştırılması esasına dayanan peeling pek çok farklı yöntemle yapılabiliyor . Ancak ev ürünleri ile uygulanacak olan peelinglerde yeterli yanıt alınamayabiliyor .
  • Ben ve lekelerinizi kontrol ettirin: Kanser riski olması nedeniyle vücudunuzda 20 ‘ den fazla ben varsa,açık göz ve saç rengine sahipseniz,cildinizi mutlaka dermoskop aletiyle muayene ettirin . Özellikle ailenizde cilt kanseri hikâyesi söz konusu ise veya daha önceden beninizi aldırmışsanız,yaza girmeden önce rutin ben kontrollerinizi ihmal etmeyin .
  • Açık havada tempolu yürüyün: Özellikle açık havada yapacağınız yürüyüşler ve egzersizler kan dolaşımını hareketlendirip cildinizi daha ışıltılı hale getiriyor . Aynı zamanda egzersizle salgılanan endorfin gibi hormonlarda bu etkiyi destekliyor . Haftada en az 3 gün 45 ‘ er dakika yürüyün .

BUNLARDAN KAÇININ
Alkol ve kafeinden uzak durun:Aşırı alkol tüketimi cildin su kaybetmesi,bunun sonucunda da kuruyup kırışmasına yol açıyor . Ayrıca kılcal damarlarda genişleme ve çatlamalar yapıp,kızarık bir görüntü oluşturuyor . Bunların yanı sıra B vitaminlerinin kaybına neden olabildiği için cilde zarar veriyor . Cildimiz kuruyor ve yüzümüzde kırışıklar ortaya çıkıyor . Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi sonucunda da sarkmalar meydana geliyor .

Unutmayın;mevsim meyveleri en zengin doğal antioksidan ve vitamin kaynaklarıdır . Temel prensip,kırmızı- turuncu renkli meyveleri aşırıya kaçmadan tüketmek,yeşil yapraklı gıdaları ise fazla pişirmeden yemektir .

Dr. Vildan Şengöz

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share