Cilt Kanserlerinden Korunma

Cilt kanserlerinden korunmak için ne yapabiliriz?

  • Güneşten korunalım,yaz-kış güneş koruyucu krem kullanalım,deniz kenarında şapka,gözlük,tişört giyelim. Özellikle açık tenli,renkli gözlüler daha çok dikkat etmeli. Yaz aylarında güneşten oluşan hasarlar için antioksidan kullanalım,bol sebze,meyve ve sıvı tüketelim.
  • Yağ oranı düşük diyetlerin hastalığın görülme sıklığını azaltabileceği ifade edilmektedir;beslenme düzenimize dikkat edelim. Yağlı,kızartma,şekerli ve rafine ürünlerden kaçınalım.
  • İmmün sistemi baskılayan ilaç kullananlar,örneğin organ nakli olan kişiler,düzenli aralıklarla cilt hekimine muayene olmalı,gerekli önlemleri almalıdır.
  • Şekil değiştiren benler,özellikle orta yaş üstünde çıkan benler sıkı takip edilmelidir. Aşırı kimyasallara maruz kalmaktan sakınalım. Yara,yanık izleri üzerinde sonradan gelişen oluşumlara karşı dikkatli olalım. İyileşmeyen,uzun süren yaralarda uzmana danışalım.
  • Sigara ve aşırı alkol tüketiminden sakınalım. Stresten uzak kalalım. Ağız içinde gelişen olağan dışı durumlarda hekime başvuralım.

Dr. Belma Bayraktar

Total
0
Shares
Related Posts

Dondurulmuş Gıdalar

Günümüzde hızlı şehirleşme ve endüstrileşme, yemek hazırlamaya yönelik ayrılan zamanın kısalması, kişisel gelir düzeyindeki artış, çalışan kadın sayısının artması...
Total
0
Share