Cilt Kanserlerinden Korunma

Cilt kanserlerinden korunmak için ne yapabiliriz?

  • Güneşten korunalım,yaz-kış güneş koruyucu krem kullanalım,deniz kenarında şapka,gözlük,tişört giyelim. Özellikle açık tenli,renkli gözlüler daha çok dikkat etmeli. Yaz aylarında güneşten oluşan hasarlar için antioksidan kullanalım,bol sebze,meyve ve sıvı tüketelim.
  • Yağ oranı düşük diyetlerin hastalığın görülme sıklığını azaltabileceği ifade edilmektedir;beslenme düzenimize dikkat edelim. Yağlı,kızartma,şekerli ve rafine ürünlerden kaçınalım.
  • İmmün sistemi baskılayan ilaç kullananlar,örneğin organ nakli olan kişiler,düzenli aralıklarla cilt hekimine muayene olmalı,gerekli önlemleri almalıdır.
  • Şekil değiştiren benler,özellikle orta yaş üstünde çıkan benler sıkı takip edilmelidir. Aşırı kimyasallara maruz kalmaktan sakınalım. Yara,yanık izleri üzerinde sonradan gelişen oluşumlara karşı dikkatli olalım. İyileşmeyen,uzun süren yaralarda uzmana danışalım.
  • Sigara ve aşırı alkol tüketiminden sakınalım. Stresten uzak kalalım. Ağız içinde gelişen olağan dışı durumlarda hekime başvuralım.

Dr. Belma Bayraktar

Total
0
Shares
Related Posts

Hayatın Kendisi Bir Sınav

Sonunda haziran ayı geldi ve öğrencilerin “ sınav kaygısı “ başladı. Oysa ki bu sınav, gençlerin gireceği ne ilk ne de son sınav olacak.

Kediniz Sizi Hasta Edebilir

Hayvan alerjenlerinden özellikle kedi ile atopik dermatit hastalığı görülebilir. Hayvan alerjenlerinden oluşan hastalıkların gelişen toplumlarda giderek sıklığı artmaktadır.
Total
0
Share