Çocuğunuza Kahvaltı Alışkanlığını Kazandırın

Kahvaltı her yaş grubu için çok önemli bir öğündür. Çocuklara gitgide azalan kahvaltı alışkanlığını yeniden kazandırmak onların okuldaki başarılarını olumlu yönde etkilemektedir.

Beslenme alışkanlıklarımız yaşamamızın her döneminde farklı etkileri ile yaşam kalitemizi şekillendirir. Fakat en önemlisi bu alışkanlıkların temelinin atıldığı çocukluk dönemidir. Okul dönemindeki çocuklara kazandırılması gereken en önemli beslenme alışkanlığı ise kahvaltıdır. Çocuğun okuldaki öğrenme,algılama gibi faaliyetlerinde kahvaltının etkisi çok büyüktür. Kahvaltı yapmadan okula giden bir çocuğun gün içindeki dikkat ve algılama faaliyeti düşük olacaktır.Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda en sık görülen sorunlar dikkat azlığı,öğrenmede zorlanma,problem çözmede güçlük fiziksel güç azlığına bağlı kas koordinasyonunda azalmadır. Tüm aile bireylerinin bulunacağı bir kahvaltı sofrası hazırlamak,kahvaltı alışkanlığı kazandırmak için ilk adım olmalıdır.

Yemiyor Diye Üzülmeyin
Ailelerin sıklıkla en büyük şikâyetleri çocuklarının bir şey yemediği şeklindedir. Her çocuğun besin gereksinimi,çocuğun yaşına,ağırlığına,boyuna ve fiziksel aktivitesine bağlı olarak farklılık gösterir. Bir çocuğun sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olup olmadığını değerlendirmek için her besin grubundan ne kadar tükettiği ve bunların dağılımı göz önünde bulundurulmalıdır. İkinci planda ise bu besinleri hangi sıklıkla ve ne şekilde tükettiği önemlidir. Okul öncesi dönemde aileden etkilenen beslenme alışkanlıkları okul ile birlikte arkadaş,öğretmen gibi kişilerden de etkilenir. Aileden sonra okulda da beslenme eğitimi verilmesi çok önemlidir.

Dyt. Dilem İrkin

Total
0
Shares
Related Posts

Duruş Bozukluğu Hastalık Habercisi

Yoğun çalışma hayatı ile bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler, bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısını her geçen gün biraz daha artırıyor.

Doktoruna Sormadan Oruç Tutma !

Ramazanda 15-16 saatlik açlık süresi sağlıklı kişileri bile zorlarken, birtakım hastalıkları olan kişiler dikkatli olmalı !
Total
0
Share