En Yeni Dövme Silme Teknolojisi: Q-Switched Nd-Yag Lazer

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, Q-Switched Nd-Yag lazer hakkında merak edilen soruları yanıtladı;

Dr. Hülya Sağlam yeni geliştirilmiş ve enerjiyi eşit dağıtan Q-Switched Nd:YAG lazerler,farklı cilt tonlarında,farklı uygulamalarda kullanılıyor. Q switched Nd:YAG lazerler dermisde kollajeni arttırırken lekeleri yok ediyor. Aynı yöntem ile lekelerin yanı sıra dövme ve kalıcı makyajı da silinebiliyor. Dövme mürekkebi lazer ışığını emdikten sonra çok küçük parçalara ayrılıyor ve böylece vücudun savunma mekanizmasında bulunan hücreler tarafından yok ediliyor.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Lazerler kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir bölgeye dağılmadan konsantre olan ışık enerjisi üretiyorlar. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçiyor ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentler tarafından absorbe ediliyor. Lazer enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesini sağlıyor. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun immün (savunma) sistemi tarafından yok ediliyor. Lazerle dövme sildirme işleminde kullanılan cihazlar dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretiyor. Bu ışınlar sadece pigment tarafından tutuluyor,dövme çevresinde bulunan normal dokulara zarar vermiyor. Ayrıca Karbon peeling de yapabilen Q switched ND YAG lazerler dermisde kollajeni arttırırken ciltteki gözenekleri sıkılaştırarak aknelerin azalmasını sağlıyor.

Lazerle Dövme Sildirmede Cilt Rengi Önemli midir?

Cilt rengi ne kadar açıksa,dövme o kadar kolay çıkarılıyor. Koyu renkli tenlerde tedavi şansı açık tenli hastalara göre daha zor ve uzun geçiyor.

Lazerle Kalıcı Makyaj Silinebilir Mi?

Tıpkı dövmede olduğu gibi kalıcı makyaj da lazer ile silinebiliyor. Yapılan bu işlem makyajın rengine göre değişiklik gösterebiliyor. Sıklıkla kaş,dudak,göz çevresine yapılan makyaj lazerle güvenli bir şekilde yok ediliyor.

Lazerle Dövme Sildirme Kaç Seans Sürer?

Genelde dövmenin tamamen silinebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyuluyor. Seans sayısı dövmede kullanılan mürekkep tipi ve mürekkebin ne kadar derine enjekte edildiği önem taşıyor. Bazı dövmeler bir iki seans da çıkarken bazıları içinde en fazla 5 seans tedavi gerekebiliyor.

Seans Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

– Tedavinin yapıldığı gün banyo yapmamalıdırlar.
– Uygulamalar boyunca güneşten korunmalıdırlar.
– Leke ve cilt yenileme hastaları uygulama sonrası sıcak duş alınmamalı.
– Alkol içerikli temizleyici kullanmamalı ve güneşten koruyucular düzenli olarak kullanılmalıdır.

Tedavi İçin Hangi Mevsim Uygundur?

Tedaviler her mevsim uygulanabiliyor. Güneşten koruyucular özenli bir şekilde kullanılmalı ve solaryuma girilmemelidir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Cilt Kanseri Belirtileri ve Önlemleri

Cilt kanseri hastalarının sayısı gün geçtikçe artmakta. Sizde cilt kanserine yakalanmamak için ABCDE’nizi öğrenip, olası risklerin ve belirtilerin farkına vararak kanser riskini önlemede bir adım önde olun.
Total
0
Share