Enfeksiyonların Çoğu Elle Bulaşıyor

Enfeksiyon hastalıklarına maruz kalmamak için neler yapmalıyız? Enfeksiyon Hastalıkları Hemşiresi Yeliz Gökay, enfeksiyon hastalıklarına maruz kalmamak için el hijyenine önemle dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Gökay,gribin normalde solunum yolu ile yayıldığının bilindiğini,ancak bunun eksik bir bilgi olduğunu,yapılan araştırmalarda gribin daha çok ellerle yayıldığının tespit edildiğini kaydetti. Uzmanlar,sonbahar ve kış aylarında maruz kalman enfeksiyon hastalıklarının yüzde 70 oranında elle bulaştığını söyledi. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Hemşiresi Yeliz Gökay,sonbahar ve kış aylarında maruz kalınan enfeksiyon hastalıklarının yüzde 70 oranında ele bulaştığına dikkat çekti.

Ölüme Götürebiliyor

Gökay,enfeksiyon hastalıklarına maruz kalmamak için el hijyenine önemle dikkat edilmesi gerektiğini ifade eni. Gökay,gribin normalde solunum yolu ile yayıldığının bilindiğini,ancak bunun eksik bir bilgi olduğunu,yapılan araştırmalarda gribin daha çok ellerle yayıldığının tespit edildiğini kaydetti. ‘Bunu daha çok Domuz Gribi vakalarında gördük’ diyen Gökay. “Yapılan tüm araştırmalar ellerle yüzde 70 oranında yayıldığını gösterdi,insanlar hapşırdığı,öksürdüğü zaman elini ağzına,burnuna götürüyor. Bu şekilde elimize parçacık halinde yaklaşık 4 bin 5005 bin mikrop sıçratmış oluyoruz. O mikropları elden ele ya da dokunduğumuz yerlere yayıp,sonrasında diğer kişilerin hastalanmasına neden olduk. Sadece hapşırarak o hastalığı bulaştırmadık. Bir taraftan da eller yolu ile yaydık. O yüzden de hastalıklar daha çok o şekilde yayılıyor. Domuz gribinde olduğu gibi öldürücü salgın hastalıklara kadar gidebiliyor”şeklinde konuşlu.

Kanserle Yarışıyor

Enfeksiyon hastalıklarında ölenlerin sayısının kalp ve kanserden ölenlerden fazla olduğunu belirten Gökay,yaklaşık olarak yılda 1 milyon kadar insanın enfeksiyon hastalıklarından öldüğü bilgisini verdi. Gökay,ileride bu sayının daha da artacağını da kaydetti. Bu durumu tersine çevirmenin basit el yıkaması ile olabileceğini belirten Gökay. “Burada el yıkamanın önemi çok yüksek çünkü sadece el yıkamaya dikkat edildiğinde bile hastane enfeksiyonlarında yaklaşık yüzde 50 oranında iyileşme sağlanabiliyor. Bu çok büyük bir rakam. El yıkamaya dikkat edilirse yüzde 50 bir iyileşme sağlanabilir“ifadesini kullandı.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share