Genleriniz Hakkında Daha Fazla Bilgi Sahibi Olmak İster misiniz?

Kişisel Genetik Sağlık Rapor’unuz genleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi, bu bilginin sağlığınız için ne ifade ettiğini anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Genleriniz Hakkında Bilmedikleriniz
Kişisel Genetik Sağlık Rapor’unuz genleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi,bu bilginin sağlığınız için ne ifade ettiğini anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu hizmette size ait bir dokudan(tükürük)elde edilen DNA kullanılarak genomunuzdaki belirgin bazı SNP’ler taranır. SNP’ler(Tek Nükleotid Polimorfizmi) genetik kodda sıkça rastlanan varyasyonlardır.

  • Günümüzde genetik araştırmalar,SNP gibi bazı DNA varyasyonlarının çeşitli özellik ve hastalıklarla nasıl bağlantılı olabileceği sorusunu cevaplamaya çalışmaktadır.
  • Kişisel Genetik Sağlık Hizmeti belirli bir hastalığınız olup olmadığını veya bu hastalığa ileride yakalanma riskinizi mutlak olarak söylemese de,genetik risk faktörlerinizi bilmeniz sağlıkla ilgili gereksinimlerinizle odaklanmanızı sağlayabilir.
  • Test sonuçlarınız hazır olduğunda bu sonuçlarının sizin için ne anlama geldiğini Acıbadem Sağlık Grubu’nda görevli Genetik Uzmanı tıp doktoruyla konuşabilecek ve genetik danışmanlık alabileceksiniz.
  • Elde edeceğimiz genetik bilginin ve size ulaşacak rapordaki detaylı açıklamaların bir doktor-hasta ilişkisi kurmayacağını ve tıbbi tavsiye niyeti taşımadığını unutmayınız.
  • Size sağlanan bu hizmet dinamiktir;yeni genetik ve tıbbi araştırmalar ortaya çıktıkça ve bunlar bilimsel standartları tatmin ettikçe,raporunuza ilgili yeni hastalıklar,özellikleri veya bilgileri eklenecektir. Bu güncellemeler ortaya çıktıkça e-posta ile bilgilendirileceksiniz.
  • Hesabınıza giriş yaptığınızda,istediğiniz zaman Manage Profile (Profili Yönet) kısmına giderek hastalık tercihlerinizi seçebilirsiniz. Yeni bir hastalık güncellemesi aldığınızda,size veya doktorunuza sonuçlarınıza göz atmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır.

Kişisel Genetik Testi Sonuçları
"Kişisel Genetik Sağlık Programı"kapsamındaki testlerinizin sonuçlarına internet ortamından sadece size özel şifre ile ulaşabileceksiniz. "Kişisel Genetik Sağlık Raporu’nuzun basılmış hali Türkçe ve dilerseniz İngilizce olarak test sonrası genetik danışmanlık görüşmenizde genetik uzmanlarımız tarafından size teslim edilecektir.

DNA analizinizin sonuçlarına dayalı olarak,risk değerlendirmelerine dahil her SNP’ye ait spesifik sonuçları (genotipleri) elde edeceksiniz. Risk değerlendirmeleri aşağıdakileri hesaplamak üzere bilimsel araştırmalara,nüfus çalışmaları ve genel nüfus istatistiklerine dayandırılacaktır:

  • Şu anda hizmete dahil olan her hastalığın hayatınız boyunca ortaya çıkma riskinin ortalamanın üstünde mi,altında mı veya ortalamayla aynı mı olduğu,
  • Her hastalığa ait genetik riskinizin genel nüfustaki diğer insanlarınkiyle karşılaştırılması bir tanı testi değildir. Sonuçlarınız hizmete dahil kompleks hastalıklardan herhangi birini şu anda taşıyıp taşımadığınızı veya ileride bu hastalığı geliştirip geliştirmeyeceğinizi kesin olarak söylemez. Belirli bir hastalıkla ilgili daha fazla bir riske sahip olduğunuzu belirten bir sonuç sadece genetik olarak bu hastalığa yatkın olduğunuzu ve daha fazla bağımsız testten geçmeyi düşünebileceğinizi,doktorunuza danışabileceğinizi veya genetik danışmanlığa başvurabileceğinizi belirtir.
  • Herhangi bir hastalığınızın olduğundan veya herhangi bir hastalığa yakalanacağınızdan endişeleniyorsanız;bu hastalığa sahip olup olmadığınızı veya bu hastalığa ait herhangi bir bulgu veya belirtiyi taşıyıp taşımadığınızı teyit etmek için kalifiye bir sağlık hizmeti sağlayıcısı aracılığıyla ek testler yaptırmanız gerekecektir. Acıbadem Genetik Check-up Programı bu konuda yanınızdadır. Test sonrası genetik danışmanlık hizmetini takiben onay vermeniz halinde ilgili branş hekimlerine yönlendrirebileceksiniz.
  • Benzer şekilde,yaşamınız boyunca bir hastalığın ortaya çıkma sansının ortalama veya ortalamanın altında olduğunu belirten bir sonuç,bu hastalığa sahip olmadığınızı veya yakalanmayacağınız anlamına gelmez veya garanti etmez. Raporunuzdaki risk değerlendirmeleri çevresel etkileri hesaba katmamaktadır. Teste dahil yaygın,multifaktöriyel ya da kompleks hastalıklar söz konusu olduğunda,hem genetik,hem de çevresel faktörler bu hastalıkların ortaya çıkma riskine katkı sağlar.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share